fbpx

HFM

artykulylista3

 

Świadectwo dojrzałości Audio Video Show 2015

as2015

Zgodnie z audiofilską tradycją, w drugi weekend listopada odbędzie się największa w Polsce wystawa sprzętu hi-fi, hi-end i kina domowego – Audio Video Show. Tegoroczna, dziewiętnasta już edycja, otwiera nowy etap działalności imprezy.


 
Zmiany, zmiany, zmiany...
Pierwsza zmiana jest zauważalna już na pierwszy rzut oka, ponieważ dotyczy nazwy. Po osiągnięciu pełnoletniości nazwa Audio Show wzbogaciła się o element „Video” i zupełnie nowe logo. Nie chodzi, bynajmniej, o nieoczekiwany zwrot w kierunku kina domowego, lecz o usankcjonowanie stanu faktycznego.
Niemal od samego początku na wystawie były obecne instalacje wielokanałowe. To właśnie tam mogliśmy po raz pierwszy zapoznać się z możliwościami odtwarzaczy DVD i Blu-ray, telewizorów plazmowych, formatu Full HD i 4K czy też coraz lepszych systemów dekodowania ścieżek dźwiękowych. I choć przez te wszystkie lata część kinowa była traktowana jako dodatek do stereo, to trudno jej było nie zauważyć. By rozwiać Wasze obawy, dodam, że instalacje AV zajmą mniej niż 10 % powierzchni wystawowej. Pozostałą część nadal będzie stanowić stare, dobre stereo.

 0608102016 001Giya G1Druga ważna zmiana wiąże się z nową lokalizacją. Już w 2014 roku sale warszawskich hoteli pękały w szwach i część potencjalnych wystawców musiała się obejść smakiem. W tym roku, zamiast szukać dodatkowych kanciap na strychach, organizator zdecydował się na śmiały ruch – zrezygnował z hotelu Bristol i wynajął ponad 50 przestronnych sal konferencyjnych w strefie VIP na Stadionie Narodowym. Dzięki temu liczba pomieszczeń wzrosła ze 110 rok temu  do 140 obecnie, a całkowita powierzchnia powiększyła się o 50 % i przekroczy 6000 m². Tym samym warszawska wystawa umocniła się na pozycji drugiej co do wielkości imprezy tego typu w Europie.

Dzięki nowej lokalizacji, udało się bardziej równomiernie rozmieścić wystawców. I tak na Stadionie Narodowym do dyspozycji będzie 56 sal, w hotelu Sobieski, stanowiącym od 19 lat centrum wystawy – 76. W znajdującym się po sąsiedzku Golden Tulipie sal będzie najmniej, bo tylko 8, ale to tu będą miały miejsce prezentacje najlepszych i najdroższych systemów.

 0608102016 001
Macssar Amboyna 3Q Master FinalOdwiedzenie wszystkich stoisk już w zeszłym roku stanowiło nie lada wyzwanie. Szczęśliwie, wraz ze wzrostem liczby pomieszczeń, organizator postanowił powrócić do formuły trzydniowej, w której zresztą impreza odbywała się już w latach 1997-2001.
Otwarcie nastąpi w piątek, 6 listopada, o godzinie 16.00 i tego dnia wystawa potrwa do 20.00. Niedługo, ale na wstępny rekonesans wystarczy. Warto się skusić, zwłaszcza że trzydniowy karnet jest tylko o 10 zł droższy od biletu jednodniowego.

Każdy, kto choć raz stał w tradycyjnej kolejce do wejścia na wystawę, doceni z pewnością możliwość kupienia biletów przez internet. W tym roku po raz pierwszy będzie można kupić karty wstępu na stronie organizatora, jeszcze przed rozpoczęciem imprezy. Dodatkowym ukłonem w stronę zwiedzających będzie bezpłatna aplikacja na smartfony (iOS, Android, Windows Mobile), ułatwiająca manewrowanie w gąszczu atrakcji i stanowiąca alternatywę dla tradycyjnego, papierowego przewodnika.

 0608102016 001
Alexia Anthricte Brown BrickNie zabraknie bezpłatnej linii autobusowej, umożliwiającej sprawne przemieszczanie się między obiektami. W tym roku autobusy będą jeździć częściej, bo co pół godziny w każdym kierunku. Wygodną alternatywą jest komunikacja miejska – zarówno stadion, jak i hotele Sobieski oraz Golden Tulip znajdują w pobliżu tej samej ulicy. Można więc przejechać tych kilka przystanków tramwajem. Osoby zmotoryzowane mogą skorzystać z podziemnego parkingu na 2000 miejsc, ulokowanego pod stadionem. Dzienna opłata w wysokości 20 złotych nie powinna zrujnować domowego budżetu.

Dla osób spoza Warszawy, które będą chciały zostać na cały weekend, organizatorzy przygotowali specjalną ofertę noclegową w hotelach Campanile, Golden Tulip i Sobieski.

 0608102016 001
CEC TL0 3Citius-Altius-Fortius

Trudno wymienić wszystkie urządzenia i systemy, które gościły na Audio Show przez te wszystkie lata. Teraz także nie zabraknie atrakcji, a ze względu na dodatkowe sale możemy oczekiwać ich wyjątkowego nagromadzenia.

Głównym magnesem przyciągającym zwiedzających ma być system złożony z japońskiej elektroniki Kondo oraz kolumn Living Voice Vox Olympian, kosztujący około siedmiu milionów złotych! To obecnie jeden z najdroższych na świecie systemów produkowanych seryjnie – o ile można w tym przypadku mówić o seryjnej produkcji. Prezentacja będzie dla większości z nas jedyną okazją do posłuchania tak egzotycznego sprzętu i można oczekiwać, że sala Azalia 1 w Golden Tulipie będzie należeć do najbardziej obleganych.

Tuż za ścianą zagości inny ekstremalny zestaw, oparty na kolumnach Berlina RC9, będących drugą od góry propozycją w ofercie firmy Gauder Acoustic. W jego skład wejdą także: przedwzmacniacz liniowy, przedwzmacniacz korekcyjny oraz końcówki mocy z topowej serii Masterclass duńskiej wytwórni Vitus Audio. Płyty będzie odtwarzał jeden z najlepszych i najdroższych gramofonów na świecie – TechDas Air Force One.

 0608102016 001
MBL 9008AOprócz ekstremalnego high-endu w hotelu Golden Tulip zobaczymy też prezentacje szczytowego modelu Neolith firmy Martin Logan wraz z elektroniką McIntosha oraz kolumn Avantgarde Acoustic Trio – tym razem w bardzo dużej, ponad 100-metrowej sali.

Odwiedzając hotel Sobieski, nie można pominąć prezentacji najnowszych modeli Marantza – PM-14S1SE oraz SA-14S1SE – które poprowadzi sam Ken Ishiwata. Nie mniejszą gratką będzie prezentacja kolumn Focal Grande Utopia EM z topową elektroniką Unison Research, a także najdroższych w katalogu francuskiej wytwórni Triangle, kosztujących ponad 350 tys. zł, kolumn Magellan.

 0608102016 001
Einstein The PreampHi-end zawita także na Stadion Narodowy. To tu zaprezentują się m.in. takie legendy, jak FM Acoustics, Soulution, Audio Research, McIntosh czy Goldmund. Szczególnej uwadze polecamy premierę najnowszego odtwarzacza CD dCS Rossini, nowej serii kolumn B&W Nautilus 800 Diamond oraz najwyższego modelu Vivid Audio G1 z elektroniką Ypsilona.

Obecność na wystawie czołowych koncernów elektronicznych, m.in. Sony, Panasonica, Philipsa i Samsunga, pozwoli się zapoznać z nowoczesnymi telewizorami 4K oraz gamą multimedialnych gadżetów.

 0608102016 001
Audiomachina CRMII MBL 9008W tym roku po raz pierwszy zostanie wydzielona specjalna strefa dla miłośników sprzętu przenośnego. W trzech dużych salach Stadionu Narodowego zgromadzi się kilkudziesięciu producentów słuchawek oraz odtwarzaczy. Warszawska impreza daje chyba jedyną w roku sposobność porównania ze sobą najlepszych nauszników dostępnych w Polsce, podłączonych do najdroższych odtwarzaczy, w dodatku za darmo i bez limitu czasowego. Takiej okazji nie można przegapić!

 0608102016 001

Więcej informacji, w tym listę wystawców i plany wystawy, można znaleźć na stronie organizatora – www.audioshow.pl

 
Mariusz Zwoliński
Źródło: HFM 10/2015

Pobierz ten artykuł jako PDF