fbpx

HFM

artykulylista3

 

Rock i kalosze - Bryan Adams

084 087 Hifi 06 2019 001
„Myślę, że jestem szczęśliwym facetem” – odpowiedział Bryan Adams, zapytany o czym myśli, słysząc w radiu swoją piosenkę. A nagrał ich niemało. Do tej pory wydał 14 albumów, które rozeszły się w nakładzie ponad 65 mln egz. Najnowszy nosi tytuł „Shine a Light”.

fot. Universal MusicSummer of 69
„Summer of 69” to jeden z przebojów Adamsa, który ukazał się na longplayu „Reckless”. Traktuje o młodzieńczych latach artysty; o tym, że pierwszą gitarę kupił w sklepie dyskontowym i o powstawaniu zespołu. „Jimmy zrezygnował (rzeczywiście grał na perkusji, ale porzucił rocka dla sprzedaży dywanów), a Jody się ożenił (ten z kolei nadal pracuje z Adamsem, ale w roli kierownika tras koncertowych)”. Opisuje również miłosne podboje: „Spędzałem wieczory w samochodowym kinie. Tam ją poznałem”. Piosenkarza wielokrotnie pytano o zgodność tekstów z wydarzeniami z życia. Na ogół ją potwierdzał, choć zwykle dodawał, że ma ona również znaczenie przenośne: „Namalowałem tym utworem obraz mojego życia, ale to zarazem metafora młodości niemal każdego. Tekst jest słodko-gorzki. Traktuje o utracie niewinności”.
Bryan Adams urodził się w 1959 roku w Kingston (prowincja Ontario) w Kanadzie. Jako nastolatek przeprowadził się z rodziną do Vancouver. Tam rozpoczął karierę muzyczną. Najpierw śpiewał w rockowej kapeli Sweeney Todd, a kiedy poznał perkusistę i kompozytora repertuaru grupy Prism, Jima Vallance’a, razem z nim zaczął tworzyć piosenki i śpiewać jako solista.
Pierwszy album Adamsa – bez tytułu, jedynie z nazwiskiem na okładce – ukazał się w 1980 roku. Zawierał dwie kompozycje bohatera płyty oraz siedem napisanych z innymi muzykami, w tym z Vallance’em. Autorska współpraca obu panów trwa zresztą do dziś. Warto wspomnieć, że razem skomponowali wszystkie utwory na jedną z najbardziej znanych płyt Adamsa, zatytułowaną „Reckless”. Pochodzi z niej przebojowa piosenka „It’s Only Love”, którą artysta śpiewa w duecie z Tiną Turner.

084 087 Hifi 06 2019 002

Sukcesy
Największy rozgłos przyniosła Bryanowi nominowana do Oscara ballada „(Everything I Do) I Do It for You” ze ścieżki dźwiękowej filmu „Robin Hood: Książę złodziei” w reżyserii Kevina Reynoldsa, z Kevinem Costnerem w roli tytułowej. Adams napisał ją razem z Michaelem Kamenem i Robertem Johnem Lange’em (przezwisko „Mutt”). Singiel zajął pierwsze miejsce na listach bestsellerów w kilkunastu krajach i rozszedł się w wielomilionowym nakładzie. Nagranie trafiło też na solowy longplay Adamsa, noszący tytuł „Waking Up the Neighbours”.
Do nagrody Akademii Filmowej w kategorii „najlepsza piosenka oryginalna” kandydowały również dwa inne utwory, których Adams był współautorem: „Have You Ever Really Loved a Woman?” z „Don Juana DeMarco” (1995) oraz „I Finally Found Someone” z filmu „Miłość ma dwie twarze” (1996). Adams zaśpiewał ten drugi w duecie z Barbrą Streisand, reżyserką komediodramatu, a zarazem odtwórczynią głównej roli.

084 087 Hifi 06 2019 002

Oprócz trzech nominacji do Oscara i pięciu do Złotych Globów, Adams otrzymał wiele wyróżnień. Jest laureatem 19 nagród Juno, przyznawanych kanadyjskim muzykom, a za „(Everything I Do) I Do It for You” otrzymał zarówno American Music Award, jak i Grammy. Ma też w dorobku inne przebojowe nagrania, jak choćby „Please Forgive Me”, „Heaven” czy „Cuts Like A Knife”.

084 087 Hifi 06 2019 002

Kolaboracje
Bryan Adams chętnie wchodzi w rozmaite kooperacje z innymi artystami i dobrze na tym wychodzi. Duety z Tiną Turner w „It’s Only Love” i Barbrą Streisand w „I Finally Found Someone” przyniosły mu rozgłos i uznanie. Słynna była jego współpraca z członkinią Spice Girls, Melanie C, z którą w 1998 roku nagrał utwór „When You’re Gone”. Napisany przez niego oraz Eliota Kennedy, trafił na album „On a Day Like Today”. Adams nagrał go ponownie kilka lat później z Pamelą Anderson, gwiazdą  serialu „Słoneczny patrol”. W takiej wersji znalazł się na wydanej w 2005 roku płycie „Anthology”, zawierającej najpopularniejsze nagrania wykonawcy. Z kolei z Rodem Stewartem i Stingiem Adams zaśpiewał wielki przebój „All For Love”, który słychać na ścieżce dźwiękowej filmu „Trzej muszkieterowie” (1993). Ze swoją rodaczką Nelly Furtado wykonał natomiast piosenkę „Bang the Drum”, która zabrzmiała na otwarciu zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver, w 2010 roku.
Raz Adamsowi zdarzyło się odejść od wypracowanego stylu i powędrować w stronę rytmów dyskotekowych. Wymagała tego współpraca z Nicholasem Bracegirdle’em, znanym jako Chicane, która zaowocowała przebojem „Don’t Give Up”.

084 087 Hifi 06 2019 002

W trasie
Po wydaniu albumu „Waking Up the Neighbours” muzyk rozpoczął długą serię tras koncertowych. „Postanowiłem jeździć po świecie i grać, gdziekolwiek mnie zechcą. Byłem w Pakistanie, Egipcie, Portugalii i krajach Europy Wschodniej” – wspomina. Kilkakrotnie odwiedzał Polskę. Jako że koncerty cieszyły się dużą popularnością, w tym roku znów będziemy go gościć: 21 czerwca 2019 wystąpi w Gdańsku, a dzień później we Wrocławiu. Adams na scenie nie przywiązuje specjalnej wagi do oprawy wizualnej. Zwykle też ubiera się bezpretensjonalnie – w dżinsy i ciemny podkoszulek. Podobnie noszą się towarzyszący mu instrumentaliści. Liczy się przede wszystkim muzyka, którą gra całym sobą, energicznie i od serca.

084 087 Hifi 06 2019 002

„Shine a Light”
W 2019 roku ukazał się album „Shine a Light”, który zadebiutował na pierwszym miejscu kanadyjskiej listy przebojów. Niedługo później, 14 marca, wydawnictwo było dostępne w Polsce i trafiło na 47. pozycję zestawienia OLiS. To wysoko, zważywszy na fakt, że dominują tu płyty polskich wykonawców, a produkcje ze świata to głównie składanki.
Na „Shine a Light” nie zabrakło popularnych gości. Czternasty krążek Adamsa zawiera pięć piosenek napisanych wspólnie z Vallance’em, tytułową przygotował jednak z Edem Sheeranem. „Utwór zacząłem pisać ubiegłego lata w Nowym Jorku, gdzie pracowałem nad musicalem ‘Pretty Woman’. Wtedy go jednak nie dokończyłem. Dopiero kiedy występowałem w Dublinie w tej samej sali, w której następnego dnia miał śpiewać Sheeran, pomyślałem, że może zgodzi się ją ze mną dokończyć. Uzgodniliśmy wszystko e-mailem i tak powstało ‘Shine a Light’”. Do nagrania piosenki „That’s How Strong Our Love Is” Bryan zaprosił Jennifer Lopez. Spełnił w ten sposób jedno ze swoich marzeń.

084 087 Hifi 06 2019 002

Raz inaczej
Ciekawostką w fonograficznym dorobku Adamsa jest krążek „Tracks Of My Years”. O ile zwykle zamieszczał na płytach utwory premierowe, o tyle teraz wziął na warsztat standardy. Wraz z zespołem zarejestrował kompozycje, które szczególnie ceni. Spróbował je zaśpiewać po swojemu, dlatego płyta powstawała długo – przez dwa lata. Same sesje trwały blisko trzy miesiące. Piosenki pochodzą z różnych okresów. A że Adams jest przede wszystkim rockmanem, to nie mogło zabraknąć kompozycji z repertuaru The Beatles („Any Time at All”), Boba Dylana („Lay Lady Lay”), Chucka Berry’ego („Rock and Roll Music”) i The Beach Boys („God Only Knows”). Są też inne starsze kompozycje oraz jedna nowa, którą napisał z Vallance’em („She Knows Me”). Ta ostatnia ukazała się na singlu promującym album. Ona również została utrzymana stylu lat 50. czy 60. XX wieku. Krążek zadebiutował na szczycie listy bestsellerów w Kanadzie i był popularny w Niemczech, Austrii, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii.

084 087 Hifi 06 2019 002

Pretty Woman
„Ostatnie lata to najbardziej kreatywny czas w moim życiu” – wyznał w ubiegłym roku. Napisał wówczas kilkanaście piosenek z myślą o kolejnym albumie solowym i zakończył pracę nad kompozycjami do broadwayowskiego musicalu „Pretty Woman”. Sztuka jest oparta na książce J. F. Lawtona pod tym samym tytułem. Na jej podstawie powstał w 1990 roku film z Julią Roberts i Richardem Gere, w reżyserii Garry’ego Marshalla. Adams twierdzi, że pisząc piosenki musicalowe musiał się przestawić na zupełnie inny tryb pracy. Kiedy bowiem tworzy muzykę na swoje płyty studyjne, nikt nie wymaga od niego pośpiechu. W przypadku spektaklu miał wyznaczone terminy i musiał ich dotrzymać; w przeciwnym razie koszty produkcji niebezpiecznie by wzrosły. Bywało, że pisał piosenkę rano, po lunchu wokalistka Samantha Barks, grająca Vivian, uczyła się słów, a wieczorem śpiewała ją na próbie. Wszystkie utwory skomponował z Vallance’em. Prapremiera spektaklu odbyła się 13 marca 2018 w Chicago, a od 20 lipca jest pokazywany na Broadwayu (oficjalna premiera 16 sierpnia).

084 087 Hifi 06 2019 002

Królowa z kaloszami
Piosenki to nie jedyna pasja Bryana Adamsa. Drugą jest fotografia. Przygoda rozpoczęła się pod koniec XX wieku, kiedy piosenkarz robił sobie zdjęcia na okładki albumów. Zainteresowała go zwłaszcza obróbka komputerowa. „Kiedy poznałem wszystkie możliwości, obróbka fotografii stała się moją pasją.” Później Adams fotografował innych artystów, a także celebrytów i polityków. „Wspaniale pracowało  się z Billym (Idolem). Znam dobrze jego muzykę. On jest w moim wieku i mamy ze sobą wiele wspólnego. Wiedziałem, jak stworzyć dla sesji ciekawą, a jednocześnie zaskakującą oprawę.”
Spory rozgłos zdobyła jego seria zdjęć królowej Elżbiety. Na jednym z nich siedzi ona przy oknie, a obok stoją zabłocone czarne kalosze. Królowa się uśmiecha. Podobno po tym, jak zapytała Adamsa, czy kalosze zostaną ze zdjęcia wycięte, a on zaprzeczył. Jak widać nie żartował.
Jego prace prezentowano na licznych wystawach, a w 2012 roku ukazał się album „Exposed”. Piosenkarz ma też w dorobku serię zdjęć z ludźmi bez dachu nad głową oraz z inwalidami wojennymi. Ich reprodukcje tworzą albumy „Homeless” („Bezdomni”) i „Wounded” („Okaleczeni”) .

084 087 Hifi 06 2019 002

Poza sztuką
Adams nigdy nie był żonaty, natomiast ma dwie córki w wieku sześciu i ośmiu lat ze swoją byłą asystentką, a obecnie partnerką Alicją Grimaldi. Od 30 lat jest weganinem. Artysta dobrze się trzyma i jest pełen energii. W utworze „18 Till I Die” śpiewał, że chciałby mieć osiemnastkę do śmierci. Z werwą i pogodą ducha, jakie prezentuje na scenie, może jeszcze wiele dokonać.

084 087 Hifi 06 2019 002


Dyskografia studyjna:
1.    Bryan Adams (1980)
2.    You Want It You Got It (1981)
3.    Cuts Like a Knife (1983)
4.    Reckless (1984)
5.    Into The Fire (1987)
6.    Waking Up the Neighbours (1991)
7.    18 Til I Die (1996)
8.    On a Day Like Today (1998)
9.    Spirit: Stallion of the Cimarron (2002)
10.    Room Service (2004)
11.    11 (2008)
12.    Tracks of My Years (2014)
13.    Get Up (2015)
14.    Shine a Light (2019)

 

084 087 Hifi 06 2019 002

 


Źródło: HFM 06/2019


Pobierz ten artykuł jako PDF