fbpx

HFM

artykulylista3

 

Tricky i Polka

088 091 Hifi 11 2020 011
Polscy przedstawiciele muzyki popularnej rzadko odnosili sukcesy za granicą. Swego czasu cieszyliśmy się z dokonań Basi Trzetrzelewskiej, która po współpracy z Alibabkami i Perfectem wystartowała na Zachodzie w formacji Matt Bianco, a następnie nagrała kilka dobrze przyjętych albumów jako solistka.
W ubiegłym roku wydała krążek „Butterflies” – piąty w dorobku.

Keith Jarrett - Noc w operze

082 087 Hifi 11 2020 009Do Kolonii dotarł w kiepskim stanie. Był wyczerpany i rozbity psychicznie. Kilka nocy z rzędu nie zmrużył oka. Koszmarnie bolały go plecy, a gorset ortopedyczny niewiele pomagał. W hotelu próbował się zdrzemnąć – daremnie. Wieczorem poczuł ssanie w żołądku. Na szczęście Vera zarezerwowała miejsce we włoskiej restauracji.

Pojechał limuzyną podstawioną przez organizatorów. Kelnerzy snuli się niemrawo, jakby rozmyślnie omijali jego stolik. Kiedy w końcu podali danie, musiał się zbierać. Dosłownie w locie połknął kilka kęsów. Koncert zaczynał się przed północą. Do Opera Haus zaczęli ściągać pierwsi fani.

Stonesi nie próżnują

076 079 Hifi 10 2020 001The Rolling Stones to najdłużej aktywny zespół o statusie rockowej supergwiazdy. Jego energii nie osłabiła nawet tegoroczna epidemia. A przecież średnia wieku muzyków tworzących grupę to 76 lat!

Kolos saksofonu - Sonny Rollins

068 073 Hifi 09 2020 0011

Jazz najlepiej pokazuje, jaka jest twoja dusza.
Sonny Rollins

Jeden z dwóch ostatnich żyjących jazzmanów, którzy w 1958 roku pozowali do słynnego zdjęcia „A Great Day in Harlem”, 7 września 2020 obchodził 90. urodziny. To Sonny Rollins – jeden z najwybitniejszych saksofonistów w historii jazzu. Na zdjęciu – wykonanym przy 17 East 126th Street w Nowym Jorku przez Arta Kane’a dla magazynu „Esquire” – 27-letni wówczas jazzman stoi po prawej w ciemnych okularach, tuż za Marian McPartland i Mary Lou Williams, blisko Theloniousa Monka.

Neil Young – sceniczny maratończyk

088 091 Hifi 7 8 2020 012
„Potrafię wykorzystać swoje umiejętności, żeby zrobić coś dobrego. Mogę przekazać coś słuchaczom. Powiedzieć im, że coś jest ważne i jeszcze otrzymać za to nagrodę”.


Neil Young ma już 74 lata i wciąż pozostaje w dobrej formie. Nie spoczął na laurach nawet w czasie epidemii. W swojej karierze docierał do fanów na różne sposoby, więc szybko się przestawił na nowy rodzaj aktywności. Na jego portalu można było obejrzeć domowe koncerty, w czasie których grał na gitarze, harmonijce ustnej i śpiewał. Raz przy ognisku, to znów w przydomowej zagrodzie. Tutaj towarzyszyły mu biegające pod nogami kury, a on w przerwach między piosenkami naśladował ich gdakanie.

Billy Lee Tipton - Jazzman, który był kobietą

084 087 Hifi 7 8 2020 002
Gdyby ta historia nie wydarzyła się naprawdę, można by pomyśleć, że to scenariusz jakiegoś filmu klasy B. Życie pisze jednak czasem scenariusze bardziej nieprawdopodobne niż nawet najbardziej rozfantazjowany twórca. Pianista i saksofonista jazzowy Billy Lee Tipton przeżył 56 lat jako mężczyzna, mimo że był kobietą. Nie wiedziały o tym nawet jego życiowe partnerki.