fbpx

HFM

artykulylista3

 

Herbie Hancock Siedem kroków do nieba

072 076 Hifi 06 2021 001„A teraz posłuchajmy, jak brzmi pies…” Hau, hau, zaczekał zsamplowany burek. Krystyna Zachwatowicz poprawiła nerwowo okulary, Andrzej Wajda patrzył z zaciekawieniem, a kardynał Macharski ani drgnął. Hancock z miną dziecka pastwiącego się nad nowym gadżetem wcisnął kolejny guzik w syntezatorze. Występ, zapowiadany jako największe wydarzenie jazzowe 2015 w Krakowie, przypominał marny stand-up. Publiczność odetchnęła z ulgą, kiedy muzyk przesiadł się do dostarczonego mu na życzenie fortepianu Fazioli i zagrał „Cantaluope Island”. Po 45 minutach było po wszystkim. Legenda, zgarnąwszy bajeczną gażę, mogła spokojnie wracać do domu.

Lana Del Rey - Piosenkarka i poetka

lanaLana Del Rey zdobyła popularność po obu stronach Atlantyku. Rzadko się zdarza, żeby płyta sprzedawała się równie dobrze w Polsce, jak i na świecie. A tak właśnie się stało z albumem „Chemtrails Over the Country Club”, który ukazał się w marcu 2021. Longplay tuż po premierze trafił na szczyt prestiżowego „Billboard 200”, a równocześnie zajął pierwsze miejsce na naszym OLiS-ie.

The Who się wyprzedają

068 071 Hifi 05 2021 001
The Who się wyprzedają – na szczęście tylko w tytule swojego trzeciego albumu, który w kwietniu 2020 powrócił do sklepów w rozbudowanej wersji. Podejrzewam, że fani grupy krążek „The Who Sell Out” mają już w swoich płytotekach, ale słuchaczom nie znającym zespołu warto o nim opowiedzieć.


fot. Universal Music

Paul Hindemith i pożytek z muzyki

072 077042021 001
Kiedy ktoś idzie do krawca, nie chce dostać jego zdjęcia czy portretu, lecz dobrze uszyty garnitur. Jeśli ktoś chce się zajmować mną, powinien przyjrzeć się moim utworom.
Paul Hindemith

Greta Van Fleet - Nowe przeboje, znajomy głos

068 071042021 001
Jeśli ktoś się stęsknił za Led Zeppelin, a zwłaszcza za wokalem Roberta Planta, to jest sposób, by znów się nim nacieszyć w wersji bliskiej oryginałowi. Wystarczy posłuchać nagrań amerykańskiej kapeli Greta Van Fleet. Średnia wieku członków zespołu wynosi zaledwie 23 lata, ale już stał się światową sensacją.

Chick Corea - Spanish Heart

058 063042021 001
Trudno znaleźć w świecie jazzu muzyka, którego twórczość obejmowałaby tak szerokie spektrum stylistyczne. Chick Corea zajmował się jazzem mainstreamowym, latynoskim i awangardą. Przyswajał język Prokofiewa, Scriabina czy Bartoka. Wykonywał klasyków – Mozarta, Beethovena; sam napisał koncert fortepianowy. Wreszcie śmiało rzucał się na szerokie wody jazz-rocka, wykorzystując możliwości elektronicznych klawiatur. We wszystkim był perfekcyjny. Nie było i chyba już nie będzie drugiego takiego.