fbpx

HFM

artykulylista3

 

Kolory Kazimierza Serockiego Recenzja książki Iwony Lindstedt: „Piszę tylko muzykę”. Kazimierz Serocki

088 Hifi 1 2022 002
W „Potopie” Sienkiewicza zaledwie dwa zdania zajmuje opis próbnej jazdy księcia Radziwiłła na pięknym wierzchowcu; w blisko pięciogodzinnej ekranizacji w reż. Jerzego Hoffmana ta scena trwa niewiele ponad minutę, lecz, szczerze mówiąc, tylko ją z tej filmowej kolubryny zapamiętałam. To estetyczna perła – za sprawą muzyki. Układ choreograficzny jest z nią idealnie zespolony.

Adele na kasecie

082 085 Hifi 1 2022 007
To nie pomyłka. Album „30” Adele jest dostępny także na kasecie magnetofonowej. Wydawać by się mogło, że zaprezentowany 30 sierpnia 1963 roku na Niemieckiej Wystawie Radiowej (obecnie IFA) nośnik dawno wypadł z obiegu. Tymczasem nie tylko pozostaje na rynku, ale w ostatnich latach przeżywa drugą młodość.


fot. Sony Music

Leszek Długosz – wybrana dyskografia i najnowsza płyta

084 087 Hifi 12 2021 003
Postrzeganie Leszka Długosza tylko przez pryzmat twórczości fonograficznej to spory skrót myślowy. Ale jako że stanowi ona istotny element aktywności artysty, omówimy dzisiaj wybraną dyskografię, w tym jego najnowsze wydawnictwo.

Leszek Długosz – poeta totalny

078 083 Hifi 12 2021 008
Czuję się człowiekiem o określonych właściwościach. Nie jestem z tych, którzy
wolą „neutralnie” ustawiać się z boku. Tak by nie ucierpiała ich sztuka. Czyli, by nie ucierpiało raczej wiadomo co. Interesy. O moich wyborach i o moim wizerunku ja sam decyduję. I to świadomie. […] Czasem warto się w coś wdać, by pozostać sobą. By zostać wiernym systemowi wartości, jaki się ceni
i chce się chronić. A nie biegać od komitetu do komitetu, nadsłuchując,
który raczej ma szanse na prowadzenie... Jestem inaczej skonstruowany.
Leszek Długosz, wywiad w „Rzeczypospolitej”, czerwiec 2010

Clapton gra i krytykuje

084 087 Hifi 11 2021 001
„Anglik grający bluesa – to nie do przyjęcia – mówił w latach 60. ubiegłego wieku Eric Clapton, który rozpoczynał sceniczną karierę właśnie od muzyki czarnych Amerykanów. – To po prostu nie pasuje.”

Były to czasy, kiedy blues dopiero torował sobie drogę do szerokiego grona słuchaczy. Wkrótce muzyk zainteresował się rockiem. Gdy wchodził do studia, aby nagrać debiutancki album solowy, był już jednym z najbardziej znanych rockmanów.

… i zostało ich trzech Charlie Watts – Rolling Stones

078 081 Hifi 10 2021 012
Taki tytuł, nawiązujący do powieści „I nie było już nikogo” Agathy Christie, nosił dziewiąty album grupy Genesis. Nieprzypadkowo, bo przed jego nagraniem – po odejściu z zespołu Petera Gabriela i Steve’a Hacketta – w formacji pozostało tylko trzech muzyków. Teraz w takiej samej sytuacji znaleźli się The Rolling Stones. 24 sierpnia w londyńskim szpitalu, w wieku 80 lat, zmarł perkusista grupy – Charlie Watts.