fbpx

HFM

artykulylista3

 

Pożegnanie z Karelem Gottem

096 112019 001
Kiedy miałem jedenaście lat, a w Polsce kończyła się demokracja ludowa, obśmiewałem wszystko, co chciało błyszczeć po tej stronie żelaznej kurtyny. Wśród obiektów moich drwin któregoś razu znalazł się Karel Gott, jako symbol typowego dla RWPG obciachu.


Koniec przejażdżki Ric Ocasek z The Cars

088 091 Ric Ocasek 3 001
Niedawno pożegnaliśmy lidera grupy The Cars. Śmierć Rica Ocaska wywołała prawdziwy szturm na nagrania amerykańskiej grupy.


Bas ma czas – Tomasz Konieczny

084 087 Hifi 11 2019 001
 W wywiadach radiowych, telewizyjnych czy prasowych Tomasz Konieczny mówi tak ciekawe rzeczy (nie tylko o muzyce) i w tak pasjonujący sposób, że każda z takich rozmów wydaje się za krótka. W książkowym wywiadzie-rzece mógł swobodnie rozwinąć wiele tematów, a roztropny i kompetentny „wywiadowca” – Jacek Marczyński – nie odbierał mu głosu, lecz zręcznie uporządkował wątki rozmowy. Cennym aneksem publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest spis partii z imponującego repertuaru artysty i ich wykonań w różnych inscenizacjach.

Phil Collins – perkusista o magicznym głosie

072 077 Hifi 10 2019 001
Znany z energetycznych występów Phil Collins wyszedł na scenę o lasce i z trudem usiadł na krześle ustawionym przy mikrofonie. „Dzisiaj będę siedział” – zakomunikował po angielsku, po czym przeczytał z kartki po polsku: „Miałem operację pleców i jestem spierdolony”.

Po wydaniu w 2016 roku książki „Not Dead Yet: The Memoir” 68-letni Phil Collins miał dłuższą przerwę w muzycznej aktywności. Zapytany, co robił, kiedy nie koncertował, odpowiedział: „zupełnie nic”. Ale niedawno znów wyruszył w trasę. Odwiedził też Polskę.

Królowa soulu - Aretha Franklin

066 071 Hifi 10 2019 001
16 sierpnia minął rok od jej śmierci. Zmarła na raka trzustki. Zmagała się z chorobą przez osiem ostatnich lat życia. Jeśli miałbym wskazać największych, najbardziej charyzmatycznych wokalistów – bez podziału na gatunki czy style –Aretha Franklin znalazłaby się w ścisłej czołówce tej listy. Przez ponad pół wieku nosiła tytuł królowej soulu i nie znalazł się nikt, kto mógłby zagrozić jej panowaniu.

Sukcesy Arethy Franklin były oszałamiające. Dysponowała potężnym, czterooktawowym mezzosopranem, którym posługiwała się z niewiarygodną swobodą i lekkością. Wylansowała wiele przebojów. Doceniali ją krytycy i przemysł muzyczny. Wielbili fani. Jednak jej życie obfitowało w dramaty i rozczarowania.

Paderewski – wzdłuż pięciolinii

061 065 Hifi 10 2019 001
„Przepis na artystę: jeden procent talentu, dziewięć procent szczęścia i dziewięćdziesiąt procent pracy.”
Ignacy Jan Paderewski

Jednym z bohaterów ubiegłorocznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości był Ignacy Jan Paderewski (1860-1941). Wystawy i publikacje przypomniały go głównie jako międzynarodowego lobbystę sprawy polskiej i jednego z pierwszych premierów II Rzeczypospolitej. Głównym wydarzeniem oddającym hołd Paderewskiemu-kompozytorowi była nowa inscenizacja opery „Manru” na scenach Warszawy i Poznania.