fbpx

HFM

artykulylista3

 

Maryla Jonas – czarne płyty, białe plamy

070 077 Hifi 09 2021 020
Nauczyłam się grać dopiero wtedy, kiedy sama doznałam cierpienia.
 Maryla Jonas, wywiad dla „Sunday World – Herald Magazine”, 1946

Niezwykłe duety, cz. 2 Lata siedemdziesiąte

072 075 Hifi 0708 2021 005
Lata 70. XX wieku to czas delikatnego wytchnienia. Polataliśmy na Księżyc. Postraszyliśmy się bronią jądrową, więc nadszedł moment chwilowego odsunięcia wybujałych ambicji na bok.

W Związku Radzieckim rządził Leonid Breżniew, któremu niewiele się chciało, więc międzynarodowa sytuacja uległa wyciszeniu. USA powoli wycofywały się z Wietnamu, by wreszcie w roku 1975 uznać ciągnący się od 20 lat konflikt za ogólną porażkę. Wprawdzie nie mówiło się o tym oficjalnie, ale w powietrzu unosiło się poczucie bezsensu tej i każdej innej wojny.

Dobra passa Antonoffa

068 071 Hifi 0708 2021 001
Dobra passa Jacka Antonoffa trwa od kilkunastu lat. Amerykański artysta i producent nagrań osiąga sukcesy dzięki talentowi i radości, z jaką tworzy muzykę. Nic dziwnego, że jedna z kapel, z którą współpracuje, nazywa się właśnie Fun.

„Młodzi wykonawcy udają, że na niczym im nie zależy. – mówi Antonoff – Twierdzą, że nie gonią za sukcesem, że nie dbają o współpracę z korporacjami. Wydaje mi się to nieszczere. Ciężko pracowałem, żeby się dostać na scenę. Wychowałem się na muzyce Springsteena, dla którego każdy występ jest najważniejszy w życiu.”

Herbie Hancock Siedem kroków do nieba

072 076 Hifi 06 2021 001„A teraz posłuchajmy, jak brzmi pies…” Hau, hau, zaczekał zsamplowany burek. Krystyna Zachwatowicz poprawiła nerwowo okulary, Andrzej Wajda patrzył z zaciekawieniem, a kardynał Macharski ani drgnął. Hancock z miną dziecka pastwiącego się nad nowym gadżetem wcisnął kolejny guzik w syntezatorze. Występ, zapowiadany jako największe wydarzenie jazzowe 2015 w Krakowie, przypominał marny stand-up. Publiczność odetchnęła z ulgą, kiedy muzyk przesiadł się do dostarczonego mu na życzenie fortepianu Fazioli i zagrał „Cantaluope Island”. Po 45 minutach było po wszystkim. Legenda, zgarnąwszy bajeczną gażę, mogła spokojnie wracać do domu.

Lana Del Rey - Piosenkarka i poetka

lanaLana Del Rey zdobyła popularność po obu stronach Atlantyku. Rzadko się zdarza, żeby płyta sprzedawała się równie dobrze w Polsce, jak i na świecie. A tak właśnie się stało z albumem „Chemtrails Over the Country Club”, który ukazał się w marcu 2021. Longplay tuż po premierze trafił na szczyt prestiżowego „Billboard 200”, a równocześnie zajął pierwsze miejsce na naszym OLiS-ie.

The Who się wyprzedają

068 071 Hifi 05 2021 001
The Who się wyprzedają – na szczęście tylko w tytule swojego trzeciego albumu, który w kwietniu 2020 powrócił do sklepów w rozbudowanej wersji. Podejrzewam, że fani grupy krążek „The Who Sell Out” mają już w swoich płytotekach, ale słuchaczom nie znającym zespołu warto o nim opowiedzieć.


fot. Universal Music