fbpx

HFM

artykulylista3

 

Mark Tajmanow – gra na czarnych i białych

074 078 Hifi 001„Najlepszy muzyk wśród szachistów i najlepszy szachista wśród muzyków”
(Władimir Waszewnik, „Sport Weekend”)

Na jego wizytówce widniał napis: „Mark Tajmanow. Arcymistrz, pianista”. Spytano, czy to znaczy, że uważa się przede wszystkim za szachistę. Osiemdziesięciopięciolatek odparł, że wciąż nie wie, które ze swoich wcieleń postawić na pierwszym miejscu, więc o kolejności na wizytówce zadecydował po prostu alfabet.

Ringo Starr – gwiazda z podwójnym „r”

070 073 Hifi 001„Wciąż walę w bębny, mimo że koncerty zostały odwołane z powodu wirusa – oznajmił były perkusista grupy The Beatles. Następnie skierował wzrok w kamerę i dodał: – Brakuje mi was! Powinienem teraz być w trasie.”
rniejszych piosenkarzy Artist 100, publikowanej przez prestiżowy amerykański magazyn „Billboard”. Taylor Swift należy do ścisłej czołówki wykonawców muzyki pop na świecie i nic nie wskazuje, by szybko miała opuścić to elitarne grono.

Rekordzistka Taylor Swift

074 077 Hifi 02 2021 Strona 1 Obraz 0001W 2020 wydała dwie nowe płyty, a 16 stycznia znów wskoczyła na pierwsze miejsce listy najpopularniejszych piosenkarzy Artist 100, publikowanej przez prestiżowy amerykański magazyn „Billboard”. Taylor Swift należy do ścisłej czołówki wykonawców muzyki pop na świecie i nic nie wskazuje, by szybko miała opuścić to elitarne grono.

Maria Koterbska – czułość piosenki

070 073 Hifi 02 2021 Strona 1 Obraz 0001Jest to bodaj pierwsza powojenna polska pieśniarka, która umiała zwykłą piosenkę podnieść do godności sztuki.
Lucjan Kydryński (1959, „Wierzę piosence”)

Kochałam to, co robiłam. Kochałam swój zawód, gdy wychodziłam na scenę i widziałam uśmiechniętych ludzi, to czułam, że ogarniam ich wszystkich swoją czułością.
Maria Koterbska (lipiec 2020, „Kronika Beskidzka”)

Pięciu wykonawców z kręgu synthwave, od których warto zacząć

072 075 Hifi 01 2021 006„Kiedyś to było, teraz to nie ma”. Tak brzmi skompresowana i sparodiowana wersja narzekactwa bardziej leciwych pokoleń, krążąca jako viral. Pewnie dlatego chętnie wracamy do starej muzyki, w tym tej z lat 80. XX wieku. Jako słuchacze robimy to jednak niezbyt twórczo. Ile bowiem można słuchać radia nadającego szlagiery z tamtej dekady? Wracać do teledysków z początków MTV lub wspominać nieliczne koncerty zachodnich gwiazd, które odbyły się w Polsce?

Na rockowo do piekła

076 079 Hifi 01 2021 017Dla AC/DC czas okazał się nad wyraz łaskawy. Ich muzyka nie przestaje tętnić energią, a 65-letni Angus Young – jeden z liderów i współzałożycieli grupy – wciąż występuje w szkolnym mundurku i podskakuje na scenie niczym niesforny dzieciak.

*Materiały promocyjne Sony Music