HFM

artykulylista3

 

Muzyka w liczbach

8081092016 006
Jak to możliwe, że ludzie słuchają coraz więcej muzyki, chociaż sprzedaż albumów spada? Sytuację wyjaśniają dane amerykańskiego magazynu „Billboard”. Dotyczą  jedynie płytowego rynku w USA, ale jest on na tyle reprezentatywny dla współczesnych trendów, że można go uznać za odbicie ogólnoświatowych tendencji. O tym jednak na końcu, najpierw trochę statystyki.

Czytaj więcej...

V Symphony

VSymphonyMaciej Zieliński, wielokrotnie nagradzany twórca muzyki współczesnej, nominowany w zeszłym roku do nagrody Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku”, w 2014 r. otrzymał nominację w kategorii "Album roku - muzyka symfoniczna i koncertująca" za płytę V Symphony. Zieliński jest znany szerszej publiczności z muzyki do wielu filmowych hitów ostatnich lat. Tym razem przypomniał o sobie jako znakomity twórca muzyki klasycznej. Utwory V Symphony oraz Elemen T znajdujące się na płycie powstały w 2012 roku w wyniku współpracy kompozytora z Polską Orkiestrą Radiową. Maciej Zieliński od lat pracuje z tym zespołem, jednak tym razem była to współpraca w ramach nowego programu prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca - „Kompozytor Rezydent”.

Czytaj więcej...

Audiofilskie albumy pod choinkę

JanBokszczaninOrganyZ przyjemnością informujemy Państwa o akcji wyprzedaży płyt audiofilskich wytwórni ARMS (czyli naszej siostrzanej firmy). To albumy wydane na najwyższym poziomie edytorskim, w dodatku tłoczone na złotym nośniku i nagrane z najwyższą dbałością o efekt brzmieniowy. Czemu tak tanio? Bo bezpośrednio od wydawcy, z pominięciem marży hurtownika, dostawcy i sklepu. Akcja trwa do 20 grudnia. Niektóre tytuły są już na wyczerpaniu stanu magazynowego i nie będą dotłaczane, a więc mają także wartość kolekcjonerską.

Czytaj więcej...

Włodek Pawlik nominowany do Grammy!

PawlikOkladkaSmallPłyta "Night in Calisia" polskiego pianisty jazzowego Włodka Pawlika i trębacza Randy'ego Breckera otrzymała nominację do Nagrody Grammy. Nominacje ogłoszono w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego, ceremonia odbyła się w Nokia Theatre w Los Angeles. Płyta została nominowana w kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego". Rozdanie nagród Grammy odbędzie się 26 stycznia 2014 r. 

Płyta ukazała się w listopadzie 2012 roku. "Night in Calisia" nagrano w związku z przypadającymi w 2010 roku obchodami 1850-lecia Kalisza, a materiał został zamówiony u Pawlika przez Dyrektora Filharmonii Kaliskiej Adama Klocka. 

Czytaj więcej...

Trasa Skubasa

TrasaSkubasaSkubas - nominowany w tym roku do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii Debiut Roku i Utwór Roku, wyrusza w kolejną ogólnopolską trasę koncertową. Wystąpi na ponad 10 koncertach z dobrze znanym repertuarem ze swojej debiutanckiej płyty "Wilczełyko". Nie zabraknie jednak niespodzianek. Koncertowa setlista została rozszerzona o utwory jeszcze nie zarejestrowane, wykonywane tylko na żywo, zapowiadające nową płytę Skubasa. Wyjątkowo zapowiadają się koncerty w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu i Toruniu, gdzie jednego wieczoru wystąpi Skubas i Krzysztof Zalewski, promujący swoją najnowszą płytę "Zelig". Oboje z Lublina, uznawani są obecnie za jednych z najlepszych polskich wokalistów.

Czytaj więcej...

Trespass

CrabInvasionTrespass21 października br. Crab Invasion opublikowali nowy, trzeci już singiel, promujący zapowiadane wydawnictwo pt.: „Way Too Close". Utwór jest owocem konsekwentnie ewoluującej drogi stylistycznej grupy, która zaczynając od gitarowego indie rocka w początkach działalności, dotarła do progresywnego fusion-popu z inklinacjami do disco czy house'u. Piosenka „Way too close" reprezentuje najbardziej tanecznie zorientowane oblicze złożonego, eklektycznego debiutu.

Crab Invasion to wyjątkowy wykonawca na polskiej scenie niezależnej – oprócz niewymuszonej, bezpretensjonalnej energii i luzu, wyróżniają się niezwykłą dbałością o melodie i niebanalnym podejściem do harmonii. Popkulturowa otwartość połączona z analitycznym zacięciem owocuje kolorową mozaiką motywów odnoszących się do najróżniejszych gatunków muzyki popularnej.

Czytaj więcej...