HFM

PAB Super HL5

pab5Katalog PAB zawiera przede wszystkim platformy i stopy antywibracyjne pod sprzęt grający. Uzupełniają go podstawki pod monitory Harbetha. PAB zaczyna od modelu Super HL5.

Pierwsze stendy do „superpiątek” powstały na zamówienie francuskiego dystrybutora Harbetha. Teraz firma wytwarza je również na rynek polski. Podobnie jak wcześniejszy model firmy Stand Art, podstawki PAB zostały skonstruowane i zestrojone pod kątem współpracy z tymi konkretnymi Harbethami (również w aktualnej wersji Plus). Zapewne będą działać także z innymi kolumnami, ale specyficzne proporcje brytyjskich monitorów wymuszają stosowanie równie specyficznych podstawek, które niekoniecznie będą pasować optycznie do innych zestawów. Konstruktor PAB podszedł do tematu inaczej niż projektant Stand Artu. Dolną platformę, zamiast granitu albo stali, wykonał z lignofolu, czyli sklejki drzewnej, sprasowanej pod ciśnieniem 300 atmosfer. Nogi i blaty także są inne – stal zastąpiono normalną sklejką brzozową. „Lekka” konstrukcja nie oznacza, bynajmniej, że podstawki są lekkie. Jedna waży 14 kg.

PAB Super HL5 występują w dwóch wariantach wyposażenia. Standardowym (i tańszym) – na kolcach oraz specjalnym – na łożyskowych stopach PAB. Producent deklaruje, że druga opcja charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi właściwościami antywibracyjnymi, co przekłada się na poprawę dźwięku. W takim przypadku dalszą zmianę na korzyść ma przynosić posadowienie każdego głośnika na trzech krążkach z lignofolu o średnicy 40 mm i wysokości 10 mm. Elementy stendów są łączone drewnianymi kołkami. Można je skleić albo jedynie skręcić przy pomocy standardowych złączy meblowych. Podstawki są klientom dostarczane w formie zestawu do samodzielnego montażu. W komplecie znajdują się wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, włącznie z kluczami i klejem do drewna.

Podstawki do Harbethów Super HL5 są już dostępne w sprzedaży. Wersję standardową wyceniono na 1800 zł, a tę na stopach łożyskowych – na 3800 zł. W podobnej cenie można nabyć modele przeznaczone do pozostałych kolumn Harbetha.