HFM

artykulyskrot3

Niemagnetyczny ZYX

news112016 007ZYX opracował dwie serie wkładek gramofonowych. Ultimate i Dynamic są przetwornikami z ruchomą cewką (MC), w których na wspornik i karkas cewki zastosowano materiały niemagnetyczne.

Ultimate to tańsza linia. Montuje się w niej wsporniki igły wykonane z kompozytu węglowego. Japoński specjalista jest zdania, że materiał, z którego się je wykonuje, znacząco wpływa na jakość odtwarzanego dźwięku. Jako że składa się z 1000 elementów, nazwano go C-1000. ZYX twierdzi, że jest sztywniejszy od aluminium, a nawet tytanu, a jego masa wynosi zaledwie połowę masy używanego dotychczas boru. Ma to być najlepsze z rozwiązań stosowanych do tej pory w technice analogowej. Właściwości fizyczne włókien karbonowych eliminują rezonanse i interferencje już na poziomie drgań o mikroskopijnych amplitudach, dzięki czemu igła dokładniej śledzi rowek płyty, a pasmo przenoszenia się rozszerza. W droższych modelach Dynamic wykorzystano dodatkowo nietypowy układ odczytu.

news112016 008

Zastosowano w nich bowiem niemagnetyczny karkas, na który nawinięto cewkę o potrójnej liczbie zwojów. W połączeniu z mocniejszym magnesem osiąga się bardzo dużą amplitudę sygnału, a co za tym idzie – skalę dynamiki. Inżynierowie ZYX-a są zdania, że właśnie niemagnetyczny karkas ma właściwości najbardziej zbliżone do głowicy nacinającej rowki w czasie produkcji matrycy do tłoczenia winylu. Omawiane serie ZYX-a są już dostępne w Polsce.

Ceny modeli Ultimate rozpoczynają się od 12900 zł, a Dynamic – od 24900 zł.