HFM

artykulyskrot3

Nowe wcielenie Dynaudio Contour

news102016 008Na wystawie High End 2016 Dynaudio prezentowało premierowo nową serię Contour.

Ta linia zajmuje w ofercie firmy bardzo ważną pozycję. Jej pierwsza odsłona ujrzała światło dzienne przed 30 laty. Właśnie wtedy (w 1986 roku) Duńczycy zaprezentowali modele Contour 1, 2 i 4. Po trzech dekadach utrzymywania serii w katalogu właściciele musieli zdecydować, czy zastąpić Contoury zupełnie nową, czy narazić się poszukiwaczom nowinek i kontynuować firmową tradycję. Wybrali wariant pośredni, który, paradoksalnie, wcale nie jest najmniej ryzykowny. Zachowali starą nazwę, pod którą zaoferują zupełnie nowe konstrukcje. A przynajmniej tak twierdzą. Nowa seria Contour składa się z trzech modeli do stereo: monitora Contour 20, mniejszej podłogówki 30 i większej 60. Uzupełnieniem systemu kina domowego jest głośnik centralny Contour 25C. Zmiany w porównaniu z dotychczasowymi modelami widać na pierwszy rzut oka. Oczywiście kolumny z prostokątnych nie zmieniły się w trójkątne, ale mają bardziej opływowe kształty, zaokrąglone krawędzie i są wyposażone w nowe przetworniki nisko-średniotonowe. W materiale na membrany nic się nie zmieniło. To nadal MSP (Magnesium Sili-cate Polymer), czyli polimer z dodatkiem metakrzemianu magnezu. Nikt inny nie stosuje tego materiału, choć oczywiście odmian polimerów i polipropylenu jest mnóstwo.

Zmianie uległ kształt membrany; w zależności od miejsca zróżnicowano także jej grubość. Do napędu stosuje się lekkie cewki z aluminium, które pozwalają na pracę ze znacznie większym wychyleniem i mogą przyjąć wyższą moc ze wzmacniacza. Górę pasma we wszystkich Contourach reprodukuje topowy Esotar2. Łącznikiem z wcześniejszymi modelami jest koncepcja warstwowej obudowy, wyposażonej w osobną płytę czołową, do której przykręca się głośniki. Tym razem wykonano ją z aluminium i ściśle dopasowano do reszty skrzynki. Nowe Contoury będą dostępne w czterech podstawowych i dwóch specjalnych wariantach kolorystycznych. Opcje standardowe to: orzech, dąb bielony oraz czerń i biel na wysoki połysk. Za dopłatą otrzymamy palisander oraz dębinę, oba w połysku.

Jeśli chodzi o ceny, zapowiada się podwyżka w porównaniu do poprzedników, ale w chwili wysyłania magazynu do druku szczegóły nie były jeszcze znane.