HFM

artykulyskrot3

VPI Prime

image-80Do oferty amerykańskiej wytwórni VPI dołączył właśnie nowy model gramofonu. Ciekawostkę stanowi fakt, że jego ramię powstaje w technologii druku 3D.

Najnowszy gramofon VPI nosi nazwę Prime. To konstrukcja skierowa- na raczej do klientów zaznajomionych z techniką analogową niż początkujących. Urządzenie jest bardziej zaokrąglone i atrakcyjne wizualnie od wcześniejszych propozycji amerykańskiego specjalisty, a wyróżnia je to, że opracowane do niego, 10-calowe ramię jest produkowane na drukarce 3D. Zwiększenie ilości zamawianych ramion, jak i wykorzystanie druku przestrzennego pozwoliły obniżyć koszt produkcji. Gramofon jest dzięki temu dopracowany, technicznie rzetelny, ale jego cena nie powinna odstraszać. Prime umożliwia dokonanie regulacji VTA w locie. Przypomnijmy, że Vertical Tracking Angle to kąt, pod jakim ustawiona jest górna płaszczyzna wkładki względem płaszczyzny płyty. Pomyślano także o regulacji kąta igły w zależności od grubości odsłu- chiwanego winylu. To ustawienie również można modyfikować w czasie słuchania. Wystarczy zapisać wybrane wartości na koszulce chroniącej płytę, aby następnym razem odtworzyć ją optymalnie. To udogodnienie, które pozwala usłyszeć więcej szczegółów w reprodukowanym dźwięku. Prime wyposażono w klasyczny talerz o masie około 9 kg oraz silnik zam- knięty w zewnętrznej aluminiowej obudowie. Do przeniesienia napędu służy pasek. Opcjonalnie VPI oferuje stabilizator obrotów SDS (Synchronous Drive System) oraz silnik z pojedynczym kołem zamachowym Flywheel (wyma- gany SDS).

Nowe nóżki antywibracyjne tłumią drgania i dobrze izolują od podłoża. Docisk płyty wykonano ze stali nierdzewnej i z tworzywa o nazwie Delrin. Za dopłatą można się zaopatrzyć w Periphery Ring Clamp, stanowiący uzupełnienie docisku. Obudowa to kanapka z płyty stalowej oraz MDF-u pokrytego czarnym winylem. Taka konstrukcja ma poprawiać stabilność obrotów i tłumić rezo- nanse. Ramię jest standardowo okablowane przewodem klasy premium Discovery. Opcjonalnie dostępny jest Nordost Valhalla. Dodatkowo, na całej wewnętrznej powierzchni belki położono miedziany ekran. Gramofon wyposażono w regulowane boczne przeciwwagi, rozwiązanie „Easy lift”, ułatwiające podnoszenie ramienia, przeciwwagę ze stali nierdzewnej oraz regulowany antyskating. VPI Prime jest już dostępny w Polsce.

Dystrybutor ustalił cenę na 17500 zł.

Komentarze  

+2 #1 Ma 2015-05-07 01:09
2m red w takim cynglu ?
Cytować | Zgłoś administratorowi