HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 14:59 #160788

Wojtek Waglewski raczej unikał komentowania społeczno-politycznych realiów. Ale pamietam taki fragment sprzed kilkunastu lat:

Coraz bardziej się żegnam
Z drugą świata połową
Co majstruje wciąż przy prawdach
Choć sa prawdy gotowe


Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 15:01 #160790

->Adam Sz.

Mozna czytac (i cytowac) tak:

Adamo_0 napisał: Gniot (na pewno muzyczny) byl odpowiedzia na szeroka dyskusje i miejsce kosciola w panstwie. Kiedys dosyc glosno dyskutowano o jego roli w panstwie

a mozna i tak

Adamo_0 napisał: a plotki mniej lub bardziej sprawdzone o ksiezach i ich majatkach z tacy przekazywano sobie u cioci na imieninach.


Iscie Michnikowska wybiorczosc

A jesli nie zrozumiales dlaczego dla politycznej rownowagi na forum umiescilem obok tekstu zwiazanego z opcja antyukladowa utwor antykoscielny a wiec i duzym stopniu antyprawicowy to juz nie moja wina.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 15:14 #160793

Świetne komentarze pisał też Wojciech Młynarski. W latach 80-tych były analizowane przez zatroskanych towarzyszy z KC PZPR, a gdzieś za późnego Gomułki cenzura mu usunęła wytłuszczony fragment tego komentarza na okładce płyty "Chcę w swoich tekstach mówić prawdę o otaczającej nas rzeczywistości".

Z 10 lat temu ktoś (chyba radiowa Trójka) chciał u niego zamówić cykl piosenek przeciwko Ciemnogrodowi, któremu miał patronować inny przeciwnik Ciemnogrodu Gałczyński. Na co WM odpowiedział wierszykiem, w którym stwierdził, że ma kłopoty z identyfikacja Ciemnogrodu, bo Konstanty Ildefons atakował ciemnogród słuchający Wolnej Europy. Widocznie potem przestali go tak lansować jak kiedyś, bo parę lat temu złamał się i posłusznie zaatakował. Jakie radio, nie muszę chyba mówić.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 15:20 #160794

Adamo_0 napisał: A jesli nie zrozumiales dlaczego dla politycznej rownowagi na forum umiescilem obok tekstu zwiazanego z opcja antyukladowa utwor antykoscielny a wiec i duzym stopniu antyprawicowy to juz nie moja wina.


Biedaku, świat nie jest taki dwubiegunowy jak może się wydawać piętnastolatkom. Przy głębszym zastanowieniu (co może również wykonać i piętnastolatek) dostrzega się rysy na tak zwartym światopoglądzie. Akurat Pan Waldek jest prokościelny, a Kukiz wkrótce po napisaniu wzmiankowanego tekstu poparł AWS, a więc również ZChN.

Ale temat jest znakomity. Sam bym taki dawno założył, ale obawiałem się (jak widać słusznie), że nie wzbudzi większego zainteresowania. Na czym cierpię.

Pozdrawiam,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 15:25 #160796

Adamo_0 napisał: ...Gniot (na pewno muzyczny) byl odpowiedzia na szeroka dyskusje i miejsce kosciola w panstwie. Kiedys dosyc glosno dyskutowano o jego roli w panstwie


Gniot nie był odpowiedzią na nic, bo taka jest natura gniotów. Był taka samą odpowiedzią jak pokazanie gołej d... Buzkowi przez Skibę. Kukiz powtórzył jedynie plotki opowiadane u cioci na imieninach.

Adamo_0 napisał: Iscie Michnikowska wybiorczosc


Ja chyba śnię.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 15:56 #160801

Adam Szulc napisał:

Adamo_0 napisał: Iscie Michnikowska wybiorczosc


Ja chyba śnię.

Pozdrawiam

E.. nie po prostu czepiasz sie :)
Nawet wyborcza mozna czytac wybiorczo.

p.s. Ale skoro sadzisz ze mi sie nie udalo (skojarzenia sa zbyt dalekie) to moze bys umiescil cos co kontrastowac moglo z "Panie Waldku". Tak jak np. Ekse kontrastuje z Wladzem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 17:14 #160804

Adamie_O:

"Na pewno kazdy z nas zna szereg utworow ktore sa zwiazane z ciekawymi i kluczowymi wydarzeniami na swiecie.
Czy to w pojedynczych utworach czy tez poswiecaja im cale plyty sa one historycznym zapisem minionych czasow i ich komentarzem"

Napisz sprostowanie że miał to byc wątek dla gimnazjalistek z odmiennymi poglądami wkuwającymi teksty radiowych idoli.

Zgodzę się z panem Adamem że móglby to byc ciekawy wątek.Ale bez twojej cenzury i gimnazjalnych pomysłow.Sprawa Kukiza juz została ośmieszona wiec zostawie ten koniunkturalny idiotyzm.

Pierwszą moja piosenką Była "Siekier,Motyka" spełniająca postawione przez ciebie wymagania a dowiaduję się ze robię żarcik.Było bez komentarza bo każdy znający historię Polski wie co ona znaczy.Widocznie pomyliłem sie i Kukiz jest ważniejszy.

Temat rzeka i konczę ten długi wpis" Trafiło sie ślepej kurze ziarnko."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 17:51 #160810

Adam Szulc napisał:
Hmm, akurat po Tobie tego się nie spodziewałem.


Hmmm, a to dlaczego? Czy znasz lepszego polskiego bluesa niż "PePe wróć" (wiadomo, że blues tym lepszy im bardziej prosty)?
Czy nie potrafisz wczuć się w mękę człowieka, któremu rano brak PePe?
A w ogóle, czy wiesz co to jest PePe?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 18:36 #160814

wladz\n


Przykro mi, ze rowniez Tobie zabraklo troche dystansu.
(Co do Adama Sz to juz przyzwyczailem sie do chwytania za nogawki)

Nie wiesz co mna kierowalo kiedy zakladalem ten watek i dlaczego akurat takie teksty i wydarzenia wybralem na otwarcie.

Wyjasniam wiec ze:
-pomysl narodzil sie po interwencji p. Stryjeckiego dot. faktu, ze na forum jest za duzo polityki a za malo muzyki. Stad postanowilem zastosowac drzymalowski sposob na obejscie tej prosby ale przede wszystkim uswiadomilem sobie, ze i temat wydaje sie swietny. I tu od razu przypomnial mi sie kawalek Kultu

- a zaraz potem Archie Shepp ktorego ostatnio dosc czesto slucham a ktorego attica blues jest rowniez muzycznie plyta IMHO swietna

-Piersi byly tylko ironicznym uderzeniem z stol (jak widac skutecznym bo nozyce sie odezwaly) moim adwersarzom z watku POLITYKA.
Ma w pewnym sensie racje Adam Sz, ze w ramach "poprawnosci politycznej" (bynajmniej w ramach poprawnosci nie zaprzeczylem swoim pogladom).

Ale zeby to zrozumiec potrzeba troche dystansu i ironii ktorego chyba tym razem co niektorym zabraklo.

"Stanisław Soyka

Tolerancja

Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli otwarcie
Budowa ściany wokół siebie - marna sztuka
Wrażliwe słowo, czuły dotyk wystarczy
Czasami tylko tego pragnę, tego szukam

Na miły Bóg, życie nie po to tylko jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać


Problemy moje, twoje, nasze, boje, polityka
A przecież każdy włos jak nasze lata policzony
Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci
Daleko raj, gdy na człowieka się zamyka

Na miły Bóg... "

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 18:45 #160815

wladz napisał: Pierwszą moja piosenką Była "Siekier,Motyka" spełniająca postawione przez ciebie wymagania a dowiaduję się ze robię żarcik.Było bez komentarza bo każdy znający historię Polski wie co ona znaczy.Widocznie pomyliłem sie i Kukiz jest ważniejszy.

Oj chyba sie obraziles o to:
""p.s. Ale skoro sadzisz ze mi sie nie udalo (skojarzenia sa zbyt dalekie) to moze bys umiescil cos co kontrastowac moglo z "Panie Waldku". Tak jak np. Ekse kontrastuje z Wladzem""
wiec tlumacze skrot myslowy ;) :

Chodzilo mi o to ze nie latwo bylo mi znalezc kawalek ktory jesli chodzi o "polityczna frakcje/przekonania/kolor/strone" kontrastuje z "Panie Waldku" tak wyraznie jak na przyklad kontrastuja poglady Ekse (czy tez Zygfryda) i Twoje na pewne sprawy polityczne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 19:05 #160817

Hmmm na poczatku zalezalo mi aby bylo jak najmniej komentarzy dyskusji a w koncu znajac zycie klotni ale mysle ze jednak sie pomylilem.

Tak wiec skoro juz sie stalo ze pojawil sie kon kontrowersyjny tekst Piersi
(zgadza sie ze nie mozna go brac jako zwiazanego z waznymi wydarzeniami ale na pewno bedacego znakiem (znaczkiem) tamtych czasow) to moze cos wiecej o nim.

www.tygodnik.com.pl/kontrapunkt/06/sawicki.html

(...)Zdarzało się, że religia, a zwłaszcza związane z nią instytucje były poddawane ostrej krytyce ze strony muzyków. Tak właśnie stało się w przypadku utworu „ZChN zbliża się”, śpiewanego przez Pawła Kukiza. Piosenka wzbudziła mnóstwo kontrowersji. Zarzucano jej obrażanie uczuć religijnych i nieposzanowanie wartości chrześcijańskich. Wokalista Piersi broni się przed tymi zarzutami: „Utwór

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 19:28 #160820

Polecam ten link
www.historycy.org/index.php?show ... show=&st=&

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Łaskawe słowo znajdzie łaskawe UCHO ;)

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 20:00 #160823

Witek napisał:

Adam Szulc napisał: Hmm, akurat po Tobie tego się nie spodziewałem.

Hmmm, a to dlaczego? Czy znasz lepszego polskiego bluesa niż "PePe wróć" ?


O gustach się nie dyskutuję, poza tym nie sądzę żeby ta piosenka (nie taka zła - ruszyło mnie to, że uważasz ją za najlepszą polską) zasługiwała na analizę. Zresztą w ogóle nie przepadam za Perfectem. Zawsze wolałem Republikę czy Manaam (w tamtych czasach).

Czy nie potrafisz wczuć się w mękę człowieka, któremu rano brak PePe?


Nie próbowałem - czy dużo straciłem (zapewne wiesz, o co mam ochotę teraz zapytać, ale przez delikatność nie pytam).

A w ogóle, czy wiesz co to jest PePe?


Wiem, choć przyznaję że tylko dlatego że Hołdys powiedział to w jakimś wywiadzie. Wcześniej skłaniałem się do hipotezy (też przeczytanej), że PePe to Wino Patykiem Pisane (aka Jabol lub Wino marki Wino.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 20:03 #160824

Adamo_0 napisał: ... Jak widac wszytsko ma nie jedno dno ...


Kukiz pieprzył głupoty (których pewnie dzisiaj się wstydzi), bo wiedział że znajdzie łaskawe ucho. A najbardziej żenujące jest to, że tę płyte sprzedawano jako rock.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Piosenka z historia, polityka i spolecznymi zjawiskami w tle 2007/03/31 20:11 #160826

Adamo_0 napisał: Polecam ten link
www.historycy.org/index.php?show ... show=&st=&


Mars napada "najlepiej opisuje polską rzeczywistość po 1989 roku" (całe 8 głosów). Dobre. Na drugim miejscu równie zabawna Wolność słowa Pudelsów. Może zacytuję fragment:
Balcerowicz Leszek
Wyprał sobie mieszek
Brzydko się przewrócił
Reformy porzucił.


Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator