HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Zagadki muzyczne 2015/08/18 23:03 #426344

Dobra, przyznaję się - o istnieniu zagadkowego zespołu dowiedziałem się przypadkowo dzisiaj. Zaskoczył mnie repertuar zupełnie nie kojarzony z jazzem (z bluesem owszem ale mniej więcej tak jak młodzi Stonesi) ale za to bardzo kojarzony z Ameryką. Dostawca repertuaru zresztą chyba nie był bardzo popularny w Polsce, choć u siebie chyba dorównywał pod tym względem The Doors, przynajmniej w pewnych kręgach kulturowo-geograficznych. A teraz przeczytałem, że ich ostatnia płyta nosi taki sam tytuł jak ostatnia płyta pewnego giganta jazzu (ciągle aktywnego).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2015/08/19 06:55 #426351

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Coś przeczuwam, że GRATEFUL DEAD jest zamieszany w tą aferę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Zagadki muzyczne 2015/08/19 12:22 #426357

Iro napisał: Coś przeczuwam, że GRATEFUL DEAD jest zamieszany w tą aferę.


Przeczucia Cię nie zawiodły. Dodam, że w drugi zespół jest zamieszany muzyk ostatnio aktywny w tym wątku. Reszta jest najwyżej krótkim guglaniam, choć znając aktywność pozostałych Kolegów powinienem raczej przytoczyć ostatnie słowa wypowiedziane przez Hamleta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2015/08/19 14:23 #426360

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Podpowiadając: dwóch z tych czterech jest bardziej znanych, niż dwóch pozostałych.
Z tych bardziej, jeden urodził się w Panamie, drugi grał swego czasu w Weather Report.
Oraz nazwa grupy jest w swej wymowie (dosłownej) z gruntu fałszywa!
Dowodzi tego chociażby ostatnia płyta działającego nadal Giganta Jazzu, zatytułowana tak samo jak ostatnia coverowanego bandu, mało znanego u nas, za to w Hameryce :woohoo: łoooo panie!

[ lub inna (tego dowodzi) np. Kamasi Washington "The Epic" !!! :P - to przykład z młodego pokolenia]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Zagadki muzyczne 2015/08/28 14:37 #426566

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Zostawiam pełne wyjaśnienia poprzedniej zagadki do uznania przez autora (namącił - to niech teraz wyjaśnia ;) )

Tymczasem coś łatwiejszego.

Nasz Heros ProgRocka (o którego pytam) wspominał o "Szostaku" (m.in.), wymieniając swe klasyczne inspiracje ...ale, że aż tak!?

Do udzielenia poprawnej odpowiedzi wystarczy posłuchać od 0:50 do 2:30, zachęcam jednak do wysłuchania całości, bo warto.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Zagadki muzyczne 2015/08/28 18:45 #426579

Nie jest dobrze. Koncert znam (choć mam w innym wykonaniu), naszego Herosa ProgRocka zapewne też ale nawet po tak szczegółowych wskazówkach nie potrafię skojarzyć jednego z drugim. Choć dopuszczam możliwość, że "nasz" oznaczało "z naszej zagadki", a nie "nasz rodak". Jeżeli to pierwsze, to klimaty są frippowskie, jak na moje ucho, ale utworu nie kojarzę. Być może dlatego, że po "Red" Karmazynowego słucham sporadycznie i bez nadmiernego entuzjazmu. To wersja optymistyczna. Według pesymistycznej utwór inspirowany Koncertem znam tylko ... wolę nie kończyć.

Tytułem rewanżu (trochę w znaczeniu angielskiego "revenge") również Dymitr. Stary sowiecki witz: co to jest kwartet? Wielka orkiestra symfoniczna po powrocie z tournee na Zachodzi. Zatem kwartet:



Żeby nie było za łatwo, to nie podam na razie czasu pierwszego pojawienia się motywu, który wykorzystał nasz (w drugim znaczeniu tego słowa - patrz wyżej) kompozytor z zadatkami na herosa progrocka. Nie, nie jest to muzyk którego nazwisko występuje w nazwie kwartetu wykonującego kwartet. W takim razie kto? A?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Zagadki muzyczne 2015/08/29 16:06 #426634

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Tak więc "nasz" w znaczeniu pierwszym tego słowa. Oczywiście ucho Cię nie myliło, Chodziło jak najbardziej o Frippa Roberta.
Nie trzeba również zagłębiać się w meandry post Red-owe. Wcześniej Szostaka słychać, już na "Skowronkach w auszpiku", głównie w tytułowym.

Kiedyś gdzieś przeczytałem (teraz nie pamiętam, gdzie i kto napisał, ale raczej nie nasz - w znaczeniu drugim) bardzo trafny opis stylu K.C. (niefajny skrót znowu), w okresie "Larks" - "To Szostakowicz, przemielony w maszynce do mięsa na tle dogasającej industrialnej rewolucji"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Zagadki muzyczne 2015/08/30 10:56 #426645

Trochę odetchnąłem. Skowronkowe języczki znam pobieżnie, bo zawsze wydawały mi się jakieś ciężkostrawne (wreszcie wyrzuciłem to z siebie).

To niech będzie znowu o Komitecie Centralnym. Karmazynowy czasami cytował swoją poprzednią płytę na kolejnej. Proszę podać jak najwięcej takich przypadków (z czapki mogę wymienić dwa, trzeci gdzieś tam się kołacze).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2015/09/07 17:30 #426861

Tym razem zagadka również dla mnie: co to za orkiestra gra w tle?

www.trojkofan.trojka.info/archiwum_sygnalow/60minut.mp3

Z jakiej audycji pochodzi sygnał wiadomo, zresztą i widać, i słychać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2015/09/07 17:43 #426863

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Uprzejmie donoszę:
utwór - "Paradiddle Song"
płyta - Louis Bellson/Gene Krupa - "The Mighty Two" (1963),
sygnał stworzony przez Jerzego Kordowicza.

źródło - Wiesław Weiss "33 x Trójka" wyd. Vesper (2012) (680 str. ...4,5 kg wagi :) )
(wspomnienia Marcina Wolskiego)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Zagadki muzyczne 2015/09/07 19:00 #426864

Powybrzydzam. Płyta się zgadza i bez jej tytułu dalej byłbym głupi. Ale to nie Paradiddle Song tylko utwór tytułowy. Na tubie go nie ma, na szczęście na Amazonie można posłuchać fragmentów. Krótkich ale wystarczająco długich, żeby stwierdzić, że sygnałem audycji był Mighty Two czyli utwór nr 9.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2015/09/07 19:07 #426865

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
A, to w takim razie możesz zgłaszać erratę.
Sam nie sprawdzałem, najwidoczniej Wolskiemu się po wielu latach nieco pokićkało.

(ale rzeczywiście wybrzydzasz, powiem więcej - marudzisz ;) )

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Zagadki muzyczne 2015/09/16 19:53 #427102

Jazzowe zagadki nie angażują szerszych kręgów ludności, więc będzie filmowo-rockowa.

Pewien brytyjski zespół zatytułował utwór imieniem jednej z bohaterek filmu Juliusza Machulskiego. Jeżeli ktoś kogoś zainspirował, to bigbitowcy reżysera (scenarzystę) bo film jest o circa osiem lat młodszy. Jakie jest pytanie, wiadomo. Choć gdybym był złośliwy, to zapytałbym jakie ważne w historii zespołu wydarzenie miało miejsce po nagraniu płyty. I to już jest pewna podpowiedź, choć dużo bardziej podpowiedzialska jest gdzie indziej. "Starczy wsłuchać się i schylić" - z czego to cytat, ktoś wie (bez guglania oczywiście)?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zagadki muzyczne 2015/09/17 20:08 #427128

By być ścisłym imię, o które pytam w nagraniu rockowym dostało "The" na początku, więc tak naprawdę imieniem nie jest.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Adam Szulc.

Zagadki muzyczne 2015/09/17 20:24 #427129

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

Adam Szulc napisał: (...) zapytałbym jakie ważne w historii zespołu wydarzenie miało miejsce po nagraniu płyty. (...)


Do Dżazu nie ma chętnych, do rocka, prog też :angry:
To ja podpowiem - Piotr (od aniołów) odszedł z zespołu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator