HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Czym jest pop? 2016/09/28 02:15 #435439

Witam
Jako start do rozważań przyjąłem wykładnię z Wiki, że jest to rodzaj muzyki o jakichś tam swoich cechach brzmienia. Moim zdaniem jest w tym błąd, bo to czy dana muzyka będzie popem nie decyduje brzmienie tylko popularność, stąd skrót pop. :) Gdyby było inaczej, jacyś muzycy mogliby nagrywać muzykę pop i liczyć kasę leżąc do góry brzuchem, w końcu popularna muzyka to mnóstwo kasy, kto by chciał nagrywać niepop? Może są tacy, jakby co dajcie jakieś tytuły do sprawdzenia.;) Każda muzyka może być popem i może nim nie być, to zależy od popularności danego utworu. Jeśli np. coś z klasyki jest popularne to automatycznie staje się popem, a jak jakieś studio wciska ludziom kit że zajmuje się produkcją popu, to jest zwyczajne oszustwo, reklamowanie siebie jako czegoś lepszego niż inne. A większość ludzi niestety wierzy reklamie, kupuje pop "myśląc" że to jest muzyka popularna, i tak powstaje sztuczna popularność popu.
Jestem niemal pewien, że gdyby każda muzyka miała równe szanse dotarcia do słuchacza, coś co obecnie nazywa się popem byłoby muzyką marginalną, którą słuchają tylko jacyś pajace z uszkodzonym mózgiem. ;)
Boli mnie że dobra muza zaczyna ginąć w tym chaosie. Poświęciłem znaczną część swojego życia poszukiwaniom ciekawej muzy, ale zaczynam już czuć zmęczenie materiału, lepiej już stare walcować 1000 razy. ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czym jest pop? 2016/09/28 08:17 #435440

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

nhifi napisał: (...) Każda muzyka może być popem i może nim nie być, to zależy od popularności danego utworu. Jeśli np. coś z klasyki jest popularne to automatycznie staje się popem,
(...) Poświęciłem znaczną część swojego życia poszukiwaniom ciekawej muzy, ale zaczynam już czuć zmęczenie materiału, lepiej już stare walcować 1000 razy. ;)


Czy 5 Beethovena - to "pop" jako utwór? Cały? Naprawdę jest taki pop-ularny jakby się mogło wydawać?
Moim zdaniem pop-ularne to są tylko cztery pierwsze nuty (z czego trzy są identyczne).
Ciekawy jestem jaki procent tych, którzy twierdzą, że to "pop" wysłuchał dzieła w całości? (ile razy, w ilu wykonaniach?)


W jakich gatunkach obracałeś się "poszukując ciekawej muzy***"?
Możesz przybliżyć czym dla Ciebie jest "stare"?
...bardzo być może ja, lub ktoś inny pomożemy w poszukiwaniach.

***/ samo sformułowanie "muza" kojarzy mi się z "pop przeżuwaczami" ale udaję, że tego nie doczytałem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Czym jest pop? 2016/09/28 10:57 #435442

Powiem tak - dobry POP nie jest zły, natomiast zły POP jest fatalny.
Nie zgodzę się z tezą, że każda muzyka, która jest popularna jest z automatu POP-em bo taki hip-hop czy R&B popem ewidentnie nie jest (nie z tymi wszystkimi pojękiwaniami), a popularność np. w USAstanie miażdży inne gatunki i tylko ogólnie pojęty rock i country jakoś się tam trzyma, może jeszcze blues, a reszta gatunków to marginalia z "klasycznym" POP-em włącznie.

Co z POP-u lubię ?
Stakka Bo - Great Blondino - ciekawe teksty, gustowna elektronika
Hue and Cry - Next Move - jazzowa energia i świetny głos wokalisty, trochę jak Kurt Elling.
Ania Dąbrowska - prawie wszystko i ogólnie za teksty, komponowanie i śpiewanie tak jak lubi, a nie jak "rynek oczekuje", innymi słowy za prawdziwość w tym co robi.
Bee Gees - High Civilization i płyty z okolic tego czasu - kunszt aranżacyjny, świetnie zgrane głosy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czym jest pop? 2016/09/28 17:08 #435443

Pop to muzyka o określonej stylistyce (zmiennej w czasie), która może ale nie musi przekładać się na popularność. Żeby zdobywać te popularność jak najczęsciej, nie można przesadzić z wyrafinowaniem ani oryginalnością - stąd muzyczna miałkość popu. Co nie znaczy, że nie ma nagrań wyrafinowanych popowych, choć przykład który mi od razu przyszedł do głowy jest dość leciwy. Quincy Jonesa znają wszyscy, choć zapewne nie wszyscy o tym wiedzą. Nie sądzę natomiast, że "że gdyby każda muzyka miała równe szanse dotarcia do słuchacza, coś co obecnie nazywa się popem byłoby muzyką marginalną". W końcu w szołbiznesie nie pracują dyletanci ani masochiści. Choć oczywiście gdyby radio nadawało Franka Zappę równie często jak Justina Biebera, to ten pierwszy sprzedaż płyt znacznie by zwiększył. Np. o 40%.

Jak słusznie zauważył Dżon, dobry pop nie jest zły. W ostatnich latach podeszły mi na przykład takie dwa utworki, które jakoś mi się ze sobą kojarzą. M. in. ze względu na oszczędną aranżacją, wciągający rytm i tekst może niespecjalnie odkrywczy ale bezpretensjonalny.





Oczywiście nie ma reguły bez wyjątków. Beatlesi to podobno pop (bo przecież nie rock, blues, soul czy country, choć stylistykę rockową i parę innych mieli w małym palcu) ale George Martin jakoś mi nie kojarzy się z masówką. Nie wspominając o talentach Paula i Johna.

PS Niezła jest taka definicja: Za popowych uważa się więc, niezależnie od stylu muzyki, tych artystów, którzy tworzą swoją muzykę kierując się wyłącznie gustami publiczności i całkowicie rezygnują z prób przekazywania jakichś głębszych wartości. Ale, po pierwsze, czy publiczność Warszawskiej Jesieni (by być na czasie) też mieści się w tej definicji? Po drugie, jak sprawdzić czym kieruje się artysta? Wreszcie, brakuje mi takich, którzy tworzą na zamówienie specyficznej publiczności czyli sponsorów, na przykład ministerstwa kultury czy wojewody.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czym jest pop? 2016/09/28 17:39 #435445

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817

Adam Szulc napisał: (...) Wreszcie, brakuje mi takich, którzy tworzą na zamówienie specyficznej publiczności czyli sponsorów, na przykład ministerstwa kultury czy wojewody.


Hi Hi,
Większość, jak nie cała muzyka baroku, renesansu tak właśnie powstawała - wystarczy zamienić ministra kultury czy wojewodę - na jakiegoś Księcia, Króla, Cysorza, Papierza, Biskupa itp.


Może warto by założyć nowy wątek pt. "Współczesny pop - polecane"

Ktoś zagai, napisze wstępniak?

Tymczasem propozycja od Iro - Steely Dan

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Czym jest pop? 2016/09/28 18:36 #435447

Iro napisał: Czy 5 Beethovena - to "pop" jako utwór? Cały? Naprawdę jest taki pop-ularny jakby się mogło wydawać?


Bez wątpliwości przebój popowy ;) Czyż nie łatwiej by było na niego trafić gdyby go tak określić? Mam wręcz pomysł, by nieco nastawić na właściwe tory pojęcie popu, aby mniej znana muzyka nie straszyła nowego słuchacza już na starcie. No bo co daje informacja, że jakichś płyt sprzedało się tysiące? nie wiadomo czy te płyty, nie trafiły zaraz do szafy/pudła. Lepiej gdyby popem było, to co jest słuchane najczęściej, płyty/nagrania do których się wraca i wraca bez końca. Co to by była za lista popularnych nagrań, wprost marzenie, i jakie ułatwienie dla szukających. ;)

Iro napisał: W jakich gatunkach obracałeś się "poszukując ciekawej muzy***"?


Ogólnie to słucham od a do z, choć przyznam że mam świra na punkcie EL-muzyki. Poszukuje wyróżniającego się grania, i ważniejsze dla mnie jest, jak coś jest śpiewane a nie co, poza nielicznymi przypadkami treść tekstów jest mi obojętna.
W ostatnim czasie moją duszą zawładnęły TD, CBL, Biosphere, Vangelis, Schiller, Kistenmacher.

Iro napisał: Możesz przybliżyć czym dla Ciebie jest "stare"?


Powiedzmy coś co nie jest z 2016 :), coś co ma już ustabilizowaną pozycję i wiadomo że pozostanie w pamięci.

John napisał: Nie zgodzę się z tezą, że każda muzyka, która jest popularna jest z automatu POP-em bo taki hip-hop czy R&B popem ewidentnie nie jest


Cały rodzaj muzyki popem być nie może, jeśli by ściśle trzymać się określenia POP, tylko wybrane nagrania powinny, jeśli dużo ludzi często je słucha. Wtedy być może i do mnie by dotarł jakiś ciekawy kawałek hiphopu, bo znajdując pierwszy lepszy co ma z 10mln wejść na YT, to... wolę nie pisać co myślę o tej muzyce.;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czym jest pop? 2016/10/02 02:39 #435471

Na szczęście w wieku XX powstało tyle dobrej muzyki, że wystarczy na całe życie ;)
Jeśli chodzi o współczesną muzykę popularną, kilka głębszych refleksji, z którymi chyba trudno się nie zgodzić, mam na swojej jutubowej liście ulubionych:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czym jest pop? 2016/10/02 15:11 #435474

Adam wrzucił Gotye to i ja sobie wrzucę swoje typy:



Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czym jest pop? 2016/10/02 15:28 #435475

A tu dowód na to, że nie tylko pop pada ofiarą identyczności


Trafiłem kiedyś na podobne zestawienie pop/rockowe ale coś nie mogę go namierzyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgredakcjaModerator