HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Rozbudowa Kino Domowe - Muzyka Stereo 2017/08/06 19:35 #438911

Witam wszystkich serdecznie
Planuję remont salonu co wiąże się z przeniesieniem aktualnego sprzętu w inne bardziej odpowiednie do kina domowego miejsce (5m/3m, pierwsze 2 metry od frontów ściany zamknięte dalej jedna strona otwarta, odległość widza do tv i frontów 4m). Po negocjacjach z żoną został wypracowany kompromis a mianowicie mam możliwość rozbudowy sprzętu ale z zachowaniem jak największej prostoty obsługi i estetyki wnętrza.
Mój aktualny zestaw to: amplituner Onkyo TX-NR717, głośniki Klipsch 2xRF82II, 2xRS52II 1x sub RW10D, TV plazmowy Panasonic 55 cali, do tego zestawu podłączam PC (głównie gry), TV kablowa, Bluray Sony S7200 (głównie filmy 5.1 czasami płyta CD), Przy zakupie sprzętu kierowaliśmy się potrzebami 80% kino 20% muzyka, aktualnie jest mniej więcej 50/50 gdzie źródłem muzyki jest internetowe radio z amplitunera oraz kolekcja płyt cd zgrana do mp3 na dysku udostępnionym prze DLNA, słuchamy różnej muzyki najmniej klasyki, więcej instrumentalnej filmowej, najwięcej rocka, hardcore punk, reggae, hip hop, muzyka elektroniczna, cały system pracuje po kablach internetowych przy wyłączonym wifi i taki stan chcemy zachować. System 5.1 w zupełności wystarczy i nie będzie rozszerzany. Rozbudowując system chciałbym zauważalnie poprawić jakość dźwięku w stereo oraz kinie domowym. Zaczynając od kina, przy głośnym odsłuchu wszystko gra efektownie, im głośniej tym lepiej. Głośniki nie potrzebują więcej mocy (maksymalnie dochodzimy do 70% bez żadnych zniekształceń), za to system dużo traci kiedy puszczamy filmy ciszej, ten element zdecydowanie chciałbym poprawić. Poprawę Stereo chciałbym uzyskać podczas słuchania radia internetowego z poziomu amplitunera, oraz MP3 przez DLNA i CD przez odtwarzacz bluray. Bardzo odpowiada mi taka forma gdzie np. radio internetowe czy dysk usb obsługuję włączając na chwilę obraz tv. Jakość dźwięku stereo im lepsza tym byłoby lepiej ale nie chodzi mi o bardzo wysoką jakość. Dodatkowo do systemu chciałbym dołączyć drugą strefę kuchnia/jadalnia dla samej muzyki z tych samych źródeł co w salonie która grałaby samodzielnie przy wyłączonej głównej strefie. Do głośników frontowych planuje użyć kabli Supra ply3.4 4mm a pozostałe głośniki połączyć Supra Classic Ice Blue 4.0 do tej pory używałem starych kabli które mogły pogorszyć jakość. Cały sprzęt grający będzie schowany i ten punkt rozwiązany przedłużaczem IR. Przechodząc do sedna:
1. Jaki mały subwoofer możecie polecić zamiast RW10D , subwoofer musi być mały i w miarę ładny (kompromis z żoną). Czy któryś z tych sprawdziłby się w moim zestawie: Polk PSW111, SVS PB-1000, Cambridge Audio Minx x201 ?
2. Jakie głośniki typu bookshelf do drugiej strefy możecie polecić, uniwersalne dobre do każdego rodzaju muzyki, ładny wygląd (kolor drzewa). Ta para będzie grać podczas zajęć w kuchni i jadalni.
3. Poprawa stereo dla radia internetowego/MP3/FLAC/CD i jakośći kina szczególnie przy ciszej oglądanych filmach. Z tego co czytałem taki zestaw Klipsch podpięty do dobrego wzmacniacza nabiera ogólnej wyrazistości również przy ciszej granej muzyce czy kinie. Amplituner posiada pre-out na wszystkie głośniki, rozważam takie opcje:
a) Dodanie wzmacniacza posiadającego dwie strefy i wyjście frontami przez pre out koniecznie do wejścia ht/bypass w wzmacniaczu. Podłączenie do wzmacniacza bluray aby puszczać CD i odsłuchiwać dysk po DLNA. Tutaj mam pytanie, bluray będzie podłączony do amplitunera przez hdmi aby odgrywać ścieżki 5.1 w kinie. Czy będę mógł włączyć amplituner aby sterować bluray z poziomu ekranu tv a muzyka będzie szła bezpośrednio z bluraya do wzmacniacza ? Jaki wzmacniacz możecie mi polecić do takiego rozwiązania, Onkyo 9150, Marantz 8005 ? Ten drugi nie ma DAC czy w takiej sytuacji warto rozważyć dodanie DACA ? Jeżeli tak to proszę o propozycje. Jak w takim połączeniu uzyskać najlepszą jakość radia internetowego puszczanego w amplitunerze ? Czy wzmacniacz z wbudowanym DAC może poprawić jakość radia czy nie będzie miał wpływu bo źródłem będzie amplituner ?
b) Czy nie lepiej aby zachować prostotę obsługi podłączyć amplituner wyjściami pre out do wzmacniacza 5 kanałowego, aby polepszyć i stereo i kino jednocześnie ? Czy w takim zestawieniu można z wzmacniacza 5 kanałowego stworzyć drugą strefę w kuchni ? jaki wzmacniacz 5 lub 7 kanałowy możecie polecić aby stworzyć również drugą strefę ?
c) Jakieś inne rozwiązania ?
d) Zostawić na razie to co mam i poczekać bo szykuje się jakaś zmiana pod kątem moich zapotrzebowań lub wyjdą ciekawe warte uwagi produkty ?
Za około 7-10 lat chciałbym wymienić tv pod kątem 4K lub 8K i wtedy mogę rozważyć wymianę amplitunera na wyższej klasy wzmacniacz wielokanałowy z wbudowanym DAC jak np. klasy Emotiva XPA GEN3 czy inną ciekawą nowość. Zdaję sobie sprawę że ciężko jest osiągnąć dobry efekt jednocześnie w stereo i kinie a wzmak na preout z kina to bardziej kompromis, szukam bardzo dobrego rozwiązania adekwatnego do źródła a więc MP3/radio internetowe + lepszy efekt kina kiedy gra ciszej, nie zależy mi na zbliżeniu się do poziomu audiofilskiego bo nie mam tak utalentowanego słuchu. Równie ważnym aspektem jest osiągnięcie zamierzonego efektu zachowując prostotę obsługi, sprzęt będzie schowany więc sterowanie pilotem bez przełączania przycisków w szafie czy zmiany kabli to najbardziej optymalne wyjście, im mniej żonglowania pilotami, zmian ustawień tym lepiej.
Mój budżet jest elastyczny z zachowaniem umiaru na zasadzie cena/jakość/efekt zaspokojenia wymagań. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie, każda rada pomoże mi objąć optymalny kurs.
Po podjęciu ostatecznej decyzji podzielę się rezultatem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator