HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Pokłosie 2012/11/13 16:10 #399202

Oglądałem film na WFF, czyli jakiś miesiąc temu. Nie spodziewałem się, że dobry Thriller wywoła taką burzę, a w Ostrołęce zakażą go grać w kinach...
polecam też ku rozwadze kilka kwestii:
1. Czy to film faktycznie o tym jak Polacy mordują Żydów, czy jednak o tym jak Polacy mordują Polaków?
2. Słowa Józefa Kaliny - że jak przechodzimy obojętnie koło leżącego (tak nam się wydaje) pijaka to jest normalne, ale jak już koło leżącego dziecka to największe ku...stwo? Hmm ilu znas zastanowiło się, czy temu pijakowi, nie trzeba pomóc, i skąd sami wiemy jak w tamtej sytuacji byśmy się zachowali?

Dla mnie to jest świetny thriller z uniwersalnym przesłaniem... i nie zamierzam się w nim doszukiwać ani prawdy ani historycznego kłamstwa. Po prostu mi się podobał i skónił do przemyśleń...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/15 13:07 #399369

Czytałam już parę recenzji, wszystkie mówią o kontrowersyjnym filmie, ale dobrym - więc Twoja opinia to potwierdza. Mam nadzieję, że uda mi się wybrać do kina i przekonać się samej, bo czuję, że będzie to pierwszy dobry polski film od dawna ;))

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/15 16:41 #399378

Filmu nie widziałem i nie wiem czy kiedyś zobaczę, więc tylko zacytuje co na ten temat ma do powiedzenia Stanisław Michalkiewicz:
"... na ekrany kin naszego nieszczęśliwego kraju wszedł film pana Pasikowskiego „Pokłosie”. Celem tego ambitnego obrazu jest rozdrapanie sumienia mniej wartościowego narodu tubylczego, poprzez rzucenie mu w chore z nienawiści oczy brutalnej prawdy, iż jest narodem zbrodniarzy. Nie muszę dodawać, że ten, kto mniej wartościowemu narodowi tubylczemu tę brutalną prawdę w chore z nienawiści oczy rzuci, tym samym daje dowód swojej moralnej wyższości, dzięki czemu może zostać przyjęty do grona „człowieków przyzwoitych”, co to rozpoznają się po zapachu. Więc pan Pasikowski nakręcił szmonces o tym, jak to źli Polacy nie tylko holokaustowali Żydów, ale nadal trwają w swojej zatwardziałości. Nietrudno się domyślić, że w tej sytuacji aż się prosi, by ustanowić nad tym mniej wartościowym narodem tubylczym jakąś kuratelę – najlepiej starszych i mądrzejszych, którzy już tam wytresują go we właściwym kierunku."

Reszta tutaj:
nczas.com/publicystyka/michalkie ... rumiencow/

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/16 00:30 #399428

Pogrossia nie widziałem, a mimo to bardzo mi się spodobało, ponieważ sam red. Lis się nim zachwycił, a to w końcu jeden z najmądrzejszych człowieków w Polsce.
Tylko po co zaraz lecieć do kina, nie lepiej za te pieniądze sobie zjeść jakiś porządny, koszerny obiad na mieście? A TVP prędziutko zakupi film w ramach swojej "społecznej misji", więc i tak każdy nawet najbardziej zakuty antysemicki łeb ujrzy to arcydzieło za darmo nie ruszając się nawet ze swojego barłogu. A gdyby nawet w alkoholowym zamroczeniu nie wychwycił wszystkich subtelności i niuansów, tak charakterystycznych dla współczesnego kina polskiego, na pewno będą liczne powtórki, aż w końcu każdy na którąś trafi, nawet jakby nie chciał. Przyznam się, że też bym nie chciał, ale wyższe ośrodki mózgowe podpowiadają mi, że jako obywatel UE powinienem. Bo jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: polskie obozy, polskie pogromy, a źli naziści owszem, byli, BYLI,ALE SIĘ ZMYLI, i byłoby rasistowskim grzechem nadawanie im jakiejś narodowości.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/16 22:06 #399470

Ciekawe - najwięcej napisali Ci co nie widzieli...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/16 23:34 #399485

raczer napisał: Pogrossia (dobre 8) ) nie widziałem, a mimo to bardzo mi się spodobało, ponieważ sam red. Lis się nim zachwycił, a to w końcu jeden z najmądrzejszych człowieków w Polsce. (jeszcze lepsze :idea: )
Tylko po co zaraz lecieć do kina, nie lepiej za te pieniądze sobie zjeść jakiś porządny, koszerny obiad na mieście? A TVP prędziutko zakupi film w ramach swojej "społecznej misji", więc i tak każdy nawet najbardziej zakuty antysemicki łeb ujrzy to arcydzieło za darmo nie ruszając się nawet ze swojego barłogu...


W drodze do kina spotkalem ze swoja zona mojego Kolege , ktory powiedzial to samo , mianowicie => po co idziesz do kina i wydajesz pieniadze? Kasowe to to nie bedzie wiec spadkobiercy UW i AWS szybciutko zakupia arcydzielo do TVP1 i beda nim katowac... Tak wiec czekam na premiere w Jedynce :wink:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bardzo zdrowo i spokojnie żyje się nie zawracając sobie głowy chęcią "bycia HE audiofilem" => żeby żyć przyjemnie warto tej muzyki w końcu zacząć słuchać i poświecić jej chociaż trochę uwagi...

Pokłosie 2012/11/17 12:31 #399496

kooh napisał: Ciekawe - najwięcej napisali Ci co nie widzieli...


Chcą zagłuszyć poczucie winy (że nie widzieli).

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/17 19:55 #399511

kooh napisał: Ciekawe - najwięcej napisali Ci co nie widzieli...


Też to zauważyłem :-) a jak już widzę w TV dziennikarza (np. Monikę Olejnik), który mówi że film pokazuje jak Polacy mordowali żydów, to ja się zastanawiam czy jakaś tam zwykła przyzwoitość nie nakazuje najpierw obejrzeć tego filmu a potem się wypowiadać. Mnie najbardziej podobały mi się wypowiedzi Macieja Stuhra tuż po premierze na WFF i mozliwość porozmawiania z nim. Jakoś tak głupio było zapytać czy razem z Pasikowskim i Radziwiłowiczem zrobią Glinę 3, ale dyskusja była bardzo inspirująca. Co więcej, byli i Ci co się podobał (chyba w większości, sądząc po liczbie pytań z publiczności) i Ci co się nie podobał (głównie zarzut, że zbyt brutalny albo że właśnie forma thrillera a nie np dramatu) i jakoś wszyscy ze sobą mogli porozmawiać bez przesadnej eskalacji emocji i w kulturalnej atmosferze wymienić się poglądami. Mimo wszystko prawda o nas w tym filmie jest niczym wobec prawdy jaka teraz o nas wychodzi na różnych forach, wśród komentarzy internetowych itp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/18 11:33 #399580

Freeasy napisał: ... a jak już widzę w TV dziennikarza (np. Monikę Olejnik), który mówi że film pokazuje jak Polacy mordowali żydów, to ja się zastanawiam czy jakaś tam zwykła przyzwoitość nie nakazuje najpierw obejrzeć tego filmu a potem się wypowiadać.


Wygląda na to, że autor hasła "Pokłosie" w Wikipedii też filmu nie obejrzał: "Film nawiązuje do pogromu Żydów w Jedwabnem". Jeżeli jednak obejrzał, a nawet zrozumiał, to nazwanie filmu "Pogrossiem" jest usprawiedliwione. Z oczywistych względów: gdyby nie wbijana do głów zgodnie z goebbelsowską zasadą fałszywka Grossa, to filmu by nie było.

Wiadomo, że najciemniej jest pod latarnią i często zdarza się film obejrzeć ale pewnych rzeczy nie zobaczyć. Np. tego, że główny bohater zginął i liczyć potem na dalszy ciąg jego przygód.

Mimo wszystko prawda o nas w tym filmie ...


Prawda ekranu, należałoby dodać w raczerowskiej poetyce. Fakt, że do filmu dorzucono z budżetu państwa kilka baniek nie czyni "Pokłosia" bardziej prawdziwym.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/18 13:20 #399590

Freeasy napisał: ... Mimo wszystko prawda o nas w tym filmie ...


Jak widac powyzej zalozony cel zostal osiagniety...

Einstein jednak sie nie mylil w jednym ze swoich stwierdzen :idea:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bardzo zdrowo i spokojnie żyje się nie zawracając sobie głowy chęcią "bycia HE audiofilem" => żeby żyć przyjemnie warto tej muzyki w końcu zacząć słuchać i poświecić jej chociaż trochę uwagi...

Pokłosie 2012/11/19 16:35 #399633

Nie rozumiem ... Dlaczego uważacie że przedstawiana historia jest fałszywką, szkalowaniem itp.?
Ewidentną nieprawdą jest tworzenie mitu - bohaterskich Polaków którzy własną piersią bronili żydów - innych Polaków nie było.
Wiemy dobrze że byli tacy którzy za Żydów oddali życie, byli szmalcownicy, kolaboranci, bohaterowie walczący z okupantami i tacy którzy zwyczajnie chcieli przeżyć.
A że Żydzi lubiani w Polsce nie byli - to umówmy się, nie będziemy na ten temat dyskutować. Sprawa jest złożona - wiadomo że niektórzy Żydzi bardzo zapracowali na to "nielubienie" ze strony Polaków. I vice versa oczywiście.
Czyli - Pasikowski pokazał część prawdy o Polakach. Z tą prawdą powinniśmy się zmierzyć. Podobnie jak Szwedzi, którzy
pielęgnowali przez 70 lat mit o swojej neutralności w czasie II wojny - a teraz oficjalnie przyznają się do współpracy z Hitlerem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/19 21:36 #399651

Czy zdradzisz moze tajemnice skad twoja wiedza w tej kwestii?

Mam na mysli stosunki polsko-zydowskie w przedwojennej i okupowanej oraz powojennej Polsce...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bardzo zdrowo i spokojnie żyje się nie zawracając sobie głowy chęcią "bycia HE audiofilem" => żeby żyć przyjemnie warto tej muzyki w końcu zacząć słuchać i poświecić jej chociaż trochę uwagi...

Pokłosie 2012/11/19 22:40 #399652

Filmu nie widziałem.
Ale z tego co wiem, to Pasikowski robi filmy FABULARNE, a nie dokumentalne. Więc o co ten krzyk?
O to, że zrobił film kontrowersyjny (na pewno mu na tym zależało!) żeby ludziska o tym gadali, no i poszli do kina, coby samemu zobaczyć, na co psioczą Ci spece od filmów na forum od... muzyki :lol:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pokłosie 2012/11/19 22:45 #399653

Tak głeboka wiedza nasycona po brzegi tolerancja może pochodzic tylko z jednego źródła - Gazety Wyborczej.

To ona bije sie w nasze piersi z całą odpowiedzialnościa sumienia Polaka, który to "bywał różny". Bo i przywiązać dzieci do tarczy pod Cedynią w imię nacjonalistycznych fobii potrafił.

Nie śmiej się z kooha, bo jest prawdziwie europejski i nie przynosi na wstydu przed całym światem, jak polskie obozy zagłady. Z okazji tych drugich tez proponuję pierdolnąć sie w piers tak, żeby było słychać aż w Izraelu.

Od tych odglosów podobno juz wszystkie "drzewka sprawiedliwych" powiędły. I tym samym tamtejsza młodzież, w odróznieniu od naszej, jest pozbawiona ciężaru przeszłości.

Może doić kasę ile wlezie i z kogo wlezie. na niczym sie tak dobrze nie zarabia, jak na poczuciu winy.



PS. A tu, cholera, popatrzcie - nie wyszło. Macali, macali, ale trafili nie na takich frajerów, jak w Polin:

wiadomosci.onet.pl/swiat/portuga ... omosc.html

niszczsyjonizm.blogspot.com/2012 ... owa-o.html

Z tchórzami i szachrajami jest tak; wystarczy sie postawić i juz spieprzają. Jak im pokażesz odrobine słabości, to cie wdepcza w ziemię.
A MSZ powinno wiedziec, co to jest "Racja Stanu". Portugalczycy to wiedzą, Zdradek - nie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

z Konopi, jak ten głupek, co się wyrwał
Ostatnia edycja: przez filip.

Pokłosie 2012/11/19 22:50 #399654

Filip, ale to jest FILM, a nie lekcja historii!
Film, który został tak zrobiony, żeby podsycać takie, a nie inne emocje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckimlgbarthredakcjaModerator