HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/21 19:46 #439771

Swego czasu uzbierałem kilka setek płyt analogowych i stwierdziłem, że warto by wrócić do analogów i posłuchać ich ponownie (zwłaszcza, ze jest tam kilka rzeczy, których nie widzę w innym formacie). Ponieważ nie jestem do końca przekonany, czy gramofon, to jest to, za czym najbardziej tęsknię, zaopatrzyłem się na początek w budżetowy patefon Teac'a, TN-300. Nie bez znaczenia był fakt, że ma on jakiś tam interfejs audio, który pozwoli mi zrzucić parę płyt do WAV-ów.
Gramofon jest zaopatrzony firmowo we wkładkę AT95E, która co tu dużo kryć, jest wkładką podstawową i jakoś szczególnie tyłka nie urywa. Myślałem o je wymianie na M2 Blue lub Red, ale ponieważ waga wkładki jest ograniczona do 6,5g (przynajmniej producent tak twierdzi), w związku z tym raczej Ortofon nie wchodzi w grę :-(
W związku z tym mam pytanie co sądzicie o modelach AT:
- VM520EB lub VM530EN
- jakie inne wkładki w tytułowym zakresie cenowym są godne polecenia przy ograniczeniu do 6,5g max wagi wkładki?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/22 08:40 #439776

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Używam takiej z dużym zadowoleniem, najwyższy model Gold mieści się w Twoim max budżecie.
Zaletą jest (później) wymienna sama igła.
Niższe modele Silver, Green, Black - igły wymienne i pasujące zamiennie we wszystkich modelach.
Brzmienie (gold) - raczej po "ciepłej" stronie.

www.musicdirect.com/phono-cartridges/gra...ridge-standard-mount

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/22 13:02 #439779

Iro napisał: Używam takiej z dużym zadowoleniem, najwyższy model Gold mieści się w Twoim max budżecie.
Zaletą jest (później) wymienna sama igła.
Niższe modele Silver, Green, Black - igły wymienne i pasujące zamiennie we wszystkich modelach.
Brzmienie (gold) - raczej po "ciepłej" stronie.
www.musicdirect.com/phono-cartridges/gra...ridge-standard-mount


Dzięki za podpowiedź! Czy miałeś okazję używać Silvera? Czy jest znacząca różnica pomiędzy obydwiema wkładkami? Wszedłem na stronę Grado i widzę, że parametry obydwu wkładek są identyczne. Jest natomiast informacja, że Gold jest selekcjonowane z Silver (ok. 5%).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/22 15:46 #439782

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Tak, wybierane są najlepsze, najbardziej precyzyjne szlify tych samych igieł.
Wcześniej na wkładce Silver grałem, teraz do tej wkładki mam założoną samą igłę Gold i ...jest zmiana na "lepiej", chociaż to są niuanse...na tzw. progu percepcji. Mam świadomość, że na budżetowym jednak napędzie i ramieniu (P. J. Xpression) "cudów na kiju" nie osiągnę...chociaż słyszałem już gramofony z półki cenowej x10 ... i też różnicy, która by rzuciła na kolana nie wysłyszałem.
Tak więc - w sumie jeśli już decydować się na Grado to w Twoim przypadku faktycznie rozsądniej byłoby na nową wkładkę Silver z przyszłościową opcją wymiany igły na lepszą.
W razie czego samo ustawienie i skalibrowanie wkładki nowej zostaw fachowcom, no chyba, że sam umiesz to zrobić. Twój Teac pozwala już na podstawowe ale i dość dokładne ustawienia.
Grado to mój subiektywny wybór - są też w tym budżecie i inne opcje AT (440? - nie pamiętam), Goldring, Sumiko Pearl, Ortofony...
Dobrego wyboru i miłego słuchania winyli.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/22 16:52 #439783

AT440 nie jest już produkowana i w zasadzie niedostępna i stąd moje pytanie o VM530EN (cenowy odpowiednik 440) i tańszą VM520EB.
Ortofon z serii M2 niestety odpada, bo jest za ciężki. W grę wchodził by Goldring 1006.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/23 13:06 #439787

U siebie używam Nagaoki MP100 -to dobra wkładka, dynamiczna, ale wcześniej miałem Ortofona Turbo MC-1. Jest to wkładka wysokopoziomowa MC, więc wystarczy zwykły pre do wkładek MM, a wrażenia odsłuchowe super... Muzyka pełna powietrza, wybrzmień i przestrzeni.
Dlaczego więc teraz używam Nagaoki? W Ortofonie udało mi się na skutek swojej pierdołowatości obrócić igłę do góry nogami i wróciłem do wkładki która była oryginalnie w moim gramofonie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/23 14:29 #439788

Rzeczywiście, szkoda, że Audio Technica 440 MLa nie jest już produkowana (?), choć widzę, że można ją wciąż kupić, chociażby w Amazonie - tylko ta cena...
Gdzie te czasy, że można była ją nabyć za parę stówek - ehhhhh - to dobra wkładka, jednak musi "wpasować się w system" - sporo osób narzekało na zbytnią zwiewność czterystaczterdziestki, choć u siebie nigdy tej "przypadłości" nie zaobserwowałem.
Dlatego nie bez znaczenia jest, na jakich kolumnach będziesz słuchał płyt gramofonowych, jaki masz wzmacniacz, przedwzmacniacz gramofonowy...
A może spróbuj pójść tropem, który wyłowił Edgar; z tym że od siebie zaproponowałbym wkładkę Nagaoka MP 110 - energetyczna, dociążona, a przy tym całkiem szczegółowa, no i muzykalna.
Może się okazać, że w cenie sześćset złotych z kawałkiem nie znajdziesz nic lepszego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez bananamour.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/23 23:30 #439796

Dzięki za podpowiedź Panowie! Co do Ortofona, to z chęcią bym ją wypróbował, ale niestety na tę chwilę dysponuję tylko przedwzmacniaczem MM, więc na tą chwilę bez szans. Nie wiem też, czy jest sens wpinać MC do gramofonu za 1350 zł :-)
Co do sprzętu,na jakim słucham, to jest to PM8005 z wbudowanym przedwzmacniaczem MM, do którego przypięty jest gramofon kablem Audioquest Big Sur. Głośniki to Tannoy Revolution XT8F spięte ze wzmacniaczem kablami QED Reference XT40 w bi-wiringu.
Wcześniej słuchałem na Castle Harlech S1, no ale po 20 latach w jednej z kolumn głośnik "wyzionął ducha," a ponieważ Castle dawno temu, kiedy jeszcze było firmą Brytyjską, robiło głośniki samodzielnie, więc praktycznie nie do dostania :-(. Z Tannoy'a jestem średnio zadowolony, bo jak dla mnie zbyt ostro grają. Nie ma w nich miękkości i gładkości Castle, więc pewnie będą pierwsze do wymiany. Zestaw uzupełniają Sennheiser HD 600. Pewnie kupię kiedyś jakiś przedwzmacniacz gramofonowy z obsługą MC, ale nie wiem czy jest sens w przypadku TN-300.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/24 07:36 #439798

Turbo MC-1 jest wkładką MC HO, więc podłącza się ją do pre MM.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/24 10:16 #439799

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
Jeszcze jedno - o wkładkach MC do tego ramienia - zapomnij.
Teac to lekkie ramię a większość (wszystkie?) typowe MC maja igły o małej podatności, czyli o twardym zawieszeniu. Stosuje się je do ciężkich i bardziej wyrafinowanych ramion.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/24 10:42 #439802

Nigdzie nie mogę znaleźć efektywnej masy ramienia w tym Teacu.
Ciężko coś powiedzieć, jaka podatność wkładki będzie najlepsza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/24 16:47 #439805

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
W tej cenie, biorąc pod uwagę wyposażenie w pre i jeszcze ADC nie może to być nic innego jak lekka alu rurka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/24 18:08 #439806

Wkładki MC HO faktycznie grają ciekawie w zestawieniu z przedwzmacniaczem gramofonowym MM, ale ze stosunkowo lekkim ramieniem, można przez przypadek zrobić sobie "bubu" - oczywiście jeśli ktoś jest niezdarą, taką jak ja - he, he.
Mnie na ten przykład ostała się wkładka Sumiko Evo III (z wyrwaną igłą / magnesem), która zamontowana była w gramofonie Pro-Ject Perspective II.
Słabe zdjęcie, ale to co najważniejsze można dojrzeć...
...no i wkładka leży sobie w drewnianym pudełeczku - "nie mam na nią pomysłu".
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wkładka 500 - 1000 zł 2017/10/24 19:23 #439809

Tak dokładnie jest. Jest to wyjątkowo lekkie, aluminiowe ramię. Niestety ja też nie znalazłem informacji o jego wadze. Pamiętajcie jednak o tym, że to naprawdę entry level, więc cudów nie należy się spodziewać.
Myślę, że skorzystam z porady Iro, czyli Grado Gold.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator