HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/06/28 09:50 #438442

Już sobie poradziłem. Właśnie tym kablem na stałe mam go podłączonego do komputera. Potencjometr się połamał, wyglądał jak by był za mocno wciśnięty do środka obudowy, pewnie przy transporcie albo przy otwieraniu paczki moimi rękoma. :)
Zamiast potka wstawiłem na razie prosty dzielnik napięcia, żródło-wzmak 47 kohm i masa-wzmak 1 kohm. Wszystko działa.
Czekam na przełącznik z ebay by zrobić drabinkę.
Pytanie czy będzie jakaś różnica w dźwięku między dzielnikiem 47kohm/1kohm vs 94kohm/2kohm. oryginalny potek miał 100kohm.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/06/28 13:08 #438445

Przy mniejszych wartościach będzie "szybciej" głośno, poza tym raczej żadnych różnic nie powinno być słychać..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/07 21:21 #438555

Mam łyse grające ściany w pokoju. Co robić? :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/08 09:09 #438557

  • Fafniak
  • Fafniak Avatar
  • Wylogowany
  • Guru
  • Guru
  • Liczba postów nie świadczy o mojej wiedzy :)
  • Posty: 1804
Kupić książki i regały , dywan i zasłony na okna.
A jak masz kasę na "ustroje" to jest cała masa firm sprzedających takie elementy do adaptacji akustycznej.
Możesz też wpisać w google "budżetowa adaptacja akustyczna" i poczytać na forach co ludzie robią i robili.
A zacznij od tego że wkleisz rysunek zdjęcie pokoju, ustawienia kolumn itd.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stary a co ty wiesz o fizyce na poziomie występującym w zaawansowanym audio? - dekoracja - forum AudioStereo
www.mojesmoje.pl - biżuteria taka trochę inna
www.marcin-krynicki.pl - moje foty

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/08 19:14 #438565

pokój 4m x4m i sufit na 2,60m.
ibb.co/gJ9zsv
ibb.co/fO83Ka
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/09 09:04 #438568

  • Fafniak
  • Fafniak Avatar
  • Wylogowany
  • Guru
  • Guru
  • Liczba postów nie świadczy o mojej wiedzy :)
  • Posty: 1804
Z jednej strony zrobiłeś trójkąt równoboczny (teoretycznie dobrze) ale z drugiej ustawiłeś tak że mam wątpliwości duże czy to zagra. Przeszkadzają meble w postaci tego brązowego (stolik?) oraz to że (łóżko) nie jest ustawione wobec kolumn "tak samo". Proponowałbym dać łóżko na środek "dolnej ściany" (na rysunku dolnej) po bookach rozmieścić meble a naprzeciw umieścić kolumny odsunięte na te 90 cm od ściany.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stary a co ty wiesz o fizyce na poziomie występującym w zaawansowanym audio? - dekoracja - forum AudioStereo
www.mojesmoje.pl - biżuteria taka trochę inna
www.marcin-krynicki.pl - moje foty

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/14 20:54 #438614

ibb.co/hty54a
Teraz zrobiłem tak.
Dałem w kącie piankę piramidki 7cm i 2 płyty pt80 10cm. Lepiej, ale nie mam pojęcia czym jest ideał.
Możesz polecić mi jakiś kawałek dzięki któremu będę mógł stwierdzić czy jest scena?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/14 21:15 #438618

Każdy szanujący się audiofil w latach '90tych miał w domu do takich rzeczy "Amused to Death".
Ja nie miałem, nie byłem szanowanym audiofilem ewentualnie nie szanowałem Watersa, nie pamiętam ;)
A tu www.cosnowego.idiks.org/recenzja-roger-w...mused-to-death-2015/ ciekawa recenzja wznowionego wydania, która ... zarekomenduje lub zniechęci.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/14 21:36 #438619

słucham na youtube i chyba działa. Te radio na początku, gdy się przejdzie po pokoju to słychać je w obu głośnikach, a miejscu odsłuchu definitywnie gra tylko w lewym uchu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/17 18:19 #438646

Tak sobie przestawiam kolumny i te pianki i doszedłem do takich wniosków, że te kolumny są ciut za duże na to pomieszczenie. W sensie że jak mam je zbyt blisko to góra jest zbyt głośna i kująca w uszy. Pewna odległość musi być być zachowana, a pomieszczenie 4x4 na to nie pozwala. Nawet gdy poukładałem pianki dokoła kolumny by dźwięk nie rozchodził się po pomieszczeniu to jak się wejdzie w miejsce odsłuchowe to słychać że jest za jasno. Dobrze rozumuje? :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/17 18:41 #438647

To nie jest kwestia wielkości tylko charakterystyki kolumn. Mówiłem, żeby posłuchać przed zakupem,choć wystarczyło przeczytać np. to audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosni...c-energy-aegis-evo-3 ,żeby wiedzieć że będzie mocno i dosadnie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/17 19:09 #438650

Czyli odległość kolumn od punktu odsłuchowego/pomiarowego nie ma wpływu na charakterystykę? Gdy odsunąłem kolumny od mnie o dodatkowe 1,5m dźwięk stał się łagodniejszy i w zasadzie przyjemny w odbiorze.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jakie kolumny podstawkowe do pokoju 20m2. 2017/07/17 23:36 #438658

Żeby Ci wyjaśnić czego doświadczasz trzeba by zrobić cały 1,5 godzinny wykład. Nie mam ani kompetencji ani siły, zwłaszcza, że mylisz pojęcia.

Odległość od kolumny nie wpływa na charakterystykę tylko na to co słyszysz, po pierwsze dlatego , po drugie, ponieważ Twoja głowa i głośnik znajdują się w innym miejscu gdzie fale o pewnym zakresie częstotliwości akurat są w fazie tzw. "strzałki", wygaszenia oraz w dowolnych innych fazach aczkolwiek dotyczy to częstotliwości niskich i średnich (tak do ok. 1000-1200Hz kiedy fala zaczyna być krótsza niż 30cm), a do tego trzeba jeszcze uwzględnić spory udział fal odbitych które zależnie od pogłosu i rezonansów własnych pokoju mają już zupełnie rozmaite fazy i natężenia tworząc jeden wielki bałagan. Możliwe, że akurat w miejscu do którego się przesunąłeś pogłos jest niższy i stąd wrażenie "łagodności".

Przyjrzyj się jakiemuś wykresowi charakterystyki gdzie naniesione są krzywe mierzone pod kątami +/-7o oraz w bok przy 15o i 30o. Widzisz co się dzieje pod innymi kątami ? Kiedy jest nadmiar pewnych zakresów dobrze się ustawić tam gdzie jest on osłabiony.

Rady na to są dwie, albo nie ustawiaj kolumn "na siebie" tylko frontami równolegle do tylnej ściany, w ten sposób ustawisz się do nich pod kątem gdzie charakterystyka zawsze (prawie zawsze) jest obniżona w stosunku do osi głównej albo kup sobie wzmacniacz z regulacją barwy i odejmij sobie 1 czy 2 działki, ewentualnie ... posłuchaj kolumn przed zakupem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator