HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wzmacniacz lampowy 2017/04/20 11:15 #437815

Witam

Chciałbym zasięgnąć waszej opinii w sprawie wzmacniaczy lampowych. Oprócz subiektywnego odsłuchu czym się kierować przy wyborze takiego wzmacniacza? Jakie elementy wzmacniacza decydują o jakości generowanego dźwięku ? Przeglądając oferty widać że rozpiętość cenowa też jest ogromna. Czy warto rozważać zakup takich wzmacniaczy jak Dynavox VR-20 czy TAGA 700 xx lub LA AUDIO A-30 ?

Pozdrawiam
Mariusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz lampowy 2017/04/20 14:09 #437819

TAGA to zabawka, Dynavox i LA już mniej ale to nadal spora niewiadoma. Jeśli chcesz mieć lampę z prawdziwego zdarzenia to przygotuj się na 3,5-4 tyś. za używany model.

O jakości w pierwszej kolejności decydują lampy, które jeśli mają być dobre to nie będą tanie i ceny znacznie powyżej 100 zł/szt wcale rzadkością nie są. Potem oczywiście topologia układu, transformatory wyjściowe i inne podzespoły.

Pamiętaj o tym, że lampa to sporo ograniczeń. Tu [wątek] nieco wyłuszczyłem z czym trzeba się liczyć i pogodzić, a żeby unaocznić Ci ich ograniczenia zerknij sobie na taki test LA Audio M-5 i dla porównania wyraźnie tańszy NAD , zwłaszcza dział pomiarów pokazuje jak bardzo lampowe konstrukcje są niedoskonałe (choć oczywiście nie wszystkie) mimo sporej ceny. I nie mówię, że nie potrafią brzmieć w sposób który może się podobać, a nawet być wręcz uwielbiany, jednak z wysoką jakością, wiernością i neutralnością będzie to miało mało wspólnego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Wzmacniacz lampowy 2017/04/20 14:15 #437820

Dzień dobry.
Panie Mariuszu, poza kwestiami brzmieniowymi, w przypadku tańszych konstrukcji lampowych zdecydowanie polecam zwrócić dużą uwagę na jakość i niezawodność urządzenia oraz ewentualny serwis w Polsce. Jest mnóstwo dobrych i niedrogich konstrukcji, które jednak są niepowtarzalne, każdy egzemplarz gra inaczej, dodatkowo okazują się bardzo awaryjne.
Aby zaproponować konkretne modele, potrzeba więcej informacji. Proszę o szczegóły - z jakimi kolumnami nowy wzmacniacz będzie współpracował, jakie gatunki muzyczne lubisz, jakie preferujesz brzmienie.
Z mojej strony na pewno mogę polecić dwa bardzo dobrze grające i przede wszystkim niezawodne wzmacniacze lampowe - Yaqin MS-30L oraz polska konstrukcja Fezz Audio Silver Luna .

Czekam na szczegóły, natomiast już teraz zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych urządzeń.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Salon audio-video Q21
Pomagamy, doradzamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.
Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Hi-Fi i Muzyka - zapytaj o ofertę!
Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Wzmacniacz lampowy 2017/04/24 22:59 #437873

Xindak MT3 mogę polecić lub jakaś Mingda. Natomist tutaj się zgodzę z kolegą John 1.5V. Ograniczenia są. Musisz sobie zadać pytanie do czego chcesz lampe, jakie masz glosniki i pomieszczenie, czego sluchasz bo to ważne. Jeśli sluchasz szybkiej muzyki, mocnej jak rock czy metal to o lampce mozesz zapomnieć.Jeśli zależy ci na uniwersalności to też. Lampę trzeba włączyć i odczekać dobre 20-30 min zanim się nagrzeje i osiągnie swoją pełnię.
Można tutaj dyskutować na temat barwy dźwięku gdzie teoretycznie w lampowcu niby jest lepsza ale ja i tak wolę tranzystor. Także zostaje tylko słuchać i słuchać. Zdanie sobie wyrobisz sam.
Fezz Luna słuchałem, jak dla mnie najpierw powinni popracować na tym żeby wzmacniacz nie brumiał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz lampowy 2017/05/04 13:02 #437958

Zapoznałem się z tematem trochę głębiej i dam sobie spokój z lampami. Zostanę przy tranzystorach.
Dzięki za opinie

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wzmacniacz lampowy 2017/05/06 19:58 #437978

Nie odpuszczaj tak łatwo, nie bierz do siebie wszystkiego co napisano o wzmacniaczach lampowych, po prostu ich posłuchaj.
Kiedyś sam miałem podobny dylemat, zdecydowałem się na lampę i nie żałuję.
Słucham różnej muzyki, mam płyty Guns n' Roses, Nirvana, AC DC, Dire Straits i brzmią świetnie, żadnych spowolnień nie zauważyłem a dynamika przy cichym słuchaniu rewelacyjna o magii żarzących się lamp nie wspomnę.:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pozdrawiam Longer

Wzmacniacz lampowy 2017/05/06 23:57 #437980

Longer napisał: a dynamika przy cichym słuchaniu rewelacyjna


Podobnie jak z wielu innych wzmacniaczy tranzystorowych. Z resztą rozpiętość dynamiki jaki może zaoferować prawie dowolny wzmacniacz i tak dalece przekracza to co oferują w tej materii współczesne nagrania (DR w okolicach 4 do 6, 7 to już wypas), więc akurat ten parametr w żaden sposób nie przemawia na korzyść lampy, która raczej częściej będzie miała niższą rozpiętość dynamiki niż tranzystor.

Źródło na temat rozpiętości dynamicznej sygnałów muzycznych i innych w porównaniu z urządzeniami do jej odtwarzania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.
  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator