HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/11 13:11 #436664

Ktoś mądry niechaj się wypowie :D
Podłączyłem kolumny do wzmacniacza dwoma kablami pod jedno wejście tzn. 2 kabelki głośnikowe o przekroju 1,5 i 2,5 skręciłem w bananach. Dźwięk stał się .... inny Tzn. Podbiło basy i wysokie, ciut cofnęło średnicę.
Jest co najmniej ciekawie.
Kilka pytań, może trochę lamerskich, ale proszę o wyjaśnienie:
1. Czy można tak i czy jest to bezpieczne?
2. Jak uzyskać większą czystość dźwięku z szerszą sceną i z większym basem oraz wysokimi?
3. Czy poprawi coś zlutowanie obu kabli razem?
4. Czy zmuszony jestem do zakupu "nowego" kabelka głośnikowego? (ewentualnie jakiego i z jakimi kosztami muszę się liczyć - tutaj najlepsza byłaby opcja wypożyczenia z możliwością zwrotu)
Wzmacniacz: Rotel 971 mk1
Cd: Rotel 951
Kolumny: Phonar
Kable: głośnikowe - Melodika z żyłą basscore 1,5 i zwykły kabel OFC 2,5 Cabletech
Rca - Vitalco Digital Ofc

Kolumny mają gniazda na zaciski - dałem banany - może za mała powierzchnia styku? Wcześniej goły kabelek.
Zależy mi właśnie na podbiciu basów i wyeksponowaniu góry - efekt pośrednio osiągnięty, z lekką stratą szerokości sceny...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 1Ender.

Re:Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/11 15:33 #436665

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/11 23:18 #436672

Hej!
Miło się czyta, jak ktoś stawia pierwsze kroki i cieszy go każda zmiana w dźwięku jaką usłyszy po jakichś modyfikacjach.
Baw się dalej! O to w tym chodzi!
Niestety po jakimś czasie ogarnie Cię marazm i znużenie, ale na szczęście jesteś na początku drogi szukania "swojego" dźwięku.
Do rzeczy:
ad 1. Połączenie elektrycznie jest poprawne, ale skoro masz zaciski, to zamiast wpychać banany (jeszcze nie rozwaliłeś gniazd w kolumnach?) zastosuj to:
allegro.pl/wtyk-glosnikowy-szpilka-na-ka...eta-i6253724852.html
Przez takie połączenie uzyskałeś po prostu kabel o większej średnicy i tyle. Aczkolwiek kable 2,5mm powinny w zupełności wystarczyć. Jest jeszcze bi-wiring i bi-amping, poczytaj o tym. Ale na tym poziomie sprzętu nie ma co sobie tym zawracać głowy. Prawdę rzekłszy, to w ogóle nie ma co sobie tym zawracać głowy....
ad 2. Kablami uzyskasz minimalne zmiany, niestety przed Tobą wydawanie coraz większej kasy na sprzęt w poszukiwaniu dźwiękowej nirwany. No, chyba, że się opamiętasz, albo znajdziesz inne hobby ;-)
ad 3. Nie poprawi.
ad 4. Patrz punkt 2.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/12 12:22 #436673

Zwiększanie średnicy ponad 2,5mm2 nie bardzo ma sens przy takich gniazdach. Cóż z tego, że mamy choćby i 4mm2 skoro powierzchnia styku wtyku bananowego czy szpilki w takim gnieździe jest niemal punktowa. Pod tym względem wtyk i gniazdo bananowe daje znacznie lepszy kontakt, a najlepszy oczywiście widełki ale to ma sens przy kablach 4mm2 lub większych i znacznie większych prądach ze wzmacniacza. Przerobiłbym te gniazda albo najlepiej ominął. Kup terminale, dwa osobne, wywierć dwa otworki w dolnej części skrzyni, ponad albo pod obecnymi terminalami , zamocuj i przelutuj kable od zwrotnicy do nowych gniazd, a te stare po prostu zostaw.

Takie albo jakieś podobne. Długość powinna wystarczyć na przejście przez ściankę.
www.sklep.monster.pl/UK-4-LOOPBACK-TESTE...1(4,36237,8596).aspx
www.sklep.monster.pl/BAY-15D-24V-21W-5W-...A(4,36237,8825).aspx

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/12 13:37 #436680

Panowie!! Z moich "obserwacji" słuchowych wynika co następuje:
Cabletech - "przewodzi prąd" - "lepszy dźwięk wydaje guma od majtek" - Dźwięk, okropny, bardzo nie czysty - . Melodika MDC2150G Gunmetal Edition Przewód głośnikowy OFC klasy 4N 2x1,5mm2 z żyłą BassCore - dźwięk bardzo poprawny, szczegółowość, dynamika, scena ok, mogłoby być ciut szerzej. Wady - mało basu. Obydwa razem - dużo basu, dużo nieczystości. Wniosek: Potrzebuję porządnego kabelka do 2,5 kw. do wypożyczenia celem odsłuchowym.

CABELTECH STRASZNIE "SIEJE". Słuch mam dobry, słyszę ciut więcej niż ogół, nie obrażając nikogo. Próby przeprowadzałem - jedna kolumna na Cabeltech, druga na Melodika.

Rozważę to co proponujesz John, jednak rodzi się kilka pytań.
Które z gniazd będą najlepsze pod "widełki" w kolumnach? Jakie kable zastosować wewnątrz kolumny - od zwrotnicy do "nowego" gniazda głośnikowego?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 1Ender.

Re:RE: Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/12 15:49 #436682

1Ender napisał: Słuch mam dobry, słyszę ciut więcej niż ogół


Pytałeś na Elektrodzie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/12 16:16 #436683

  • Iro
  • Iro Avatar
  • Wylogowany
  • Hi-end
  • Hi-end
  • ...z konieczności streamuję radio internetowe
  • Posty: 4817
1Ender -> jak słyszysz kable...to masz problem, bo to kosztuje, to są drogie rzeczy :)


Jak już ,to już - proponuję głośnikowy, srebrny Argentum CGC 2/4 (2x 2,5m) zakończone widełkami, są dodatkowo w ekranie.
Mogę Ci takie okazyjnie sprzedać za ...60% ceny nowego z pełną dokumentacją, oryginalnym opakowaniem itp.
Jakby co szczegóły na PW.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"... większość ludzi nie poznałaby dobrej muzyki, nawet gdyby podeszła ona do nich i ugryzła ich w dupę..."
Frank Zappa
Ostatnia edycja: przez Iro.

Re:Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/12 17:53 #436684

Witam. Panowie mam nadzieje ze kolega sie nie obrazi,ze pisze w jego temacie.
Mianowicie posiada denona 1510ae + kolumny heco style 900
Dotychczas zasilone 1 parą kabli melodika 2250, przy tych kolumnach mam możliwość zastosowania 2 kompletow kabli. Bi-wire. Nie chce wydawać zbędnej gotowki na 2gi komplet kabli z tąd pytanie.
Czy warto zasilic kolumny 2 parami kabli,ewentualnie jaki jest sens wymiany zworki na terminalu kolumny na mostek kablowy? Czy w praktyce powinno taki połączenie wyjść na plus?
Czy jestem w stanie usłyszeć różnice?

Wysłane z mojego Vienna przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/13 00:19 #436686

Nie. Oczywiście przy założeniu, że obecne zworki nie są pokryte czymś co czystym metalem było dekadę temu i nie ma tam ciał obcych i innego syfu. Żeby pozbyć się tej nie dającej spokoju myśli, że coś tam "nie gra", że coś można poprawić zalecam tylko jedno - wywalić zworki, a kable od zwrotnicy przylutować do jednej pary terminali, drugą zostawiamy wolną tak samą sobie. I po temacie zworek, kabli i innych cudownych audiofilskich artefaktów za często nie małe kwoty, jednym cięciem ucinamy tej hydrze łeb i po kłopocie i jałowych dyskusjach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/13 06:22 #436687

Rob Roj - A jakże! Cisza w temacie. 1 odpowiedź cytuję "Wzmacniacz ma opisaną impedancje obciążenia np. 4 albo 6 OHM. Jeżeli połączone kolumny mają mniej to możesz upalić końcówkę .
Barwa dźwięku mogła się zmienić przez przez dodatkowe obciążenie drugą zwrotnicą która jest w kolumnie,ewentualnie może zamieniłeś (+) i (-) w jednej kolumnie."

Zacznę jednak od tego co proponujesz John, jednak rodzi się kilka pytań.
Które z gniazd będą najlepsze pod "widełki" w kolumnach? Podałeś 2. Jakie kable zastosować wewnątrz kolumny - od zwrotnicy do "nowego" gniazda głośnikowego? Czy coś poprawić w zwrotnicy?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 1Ender.

Re:RE: Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/13 08:18 #436689

NIC NIE WIERĆ!!!!!!!
Kiedyś będziesz te kolumny sprzedawał i zapewniam Cię, takie grzebane wynalazki dostają gorszą cenę.
Kup nowy terminal:
allegro.pl/terminal-glosnikowy-kwadratow...nan-i6584448947.html
Będzie wyglądał jak oryginalny, a jakby co, to zawsze możesz wstawić z powrotem oryginalny.
Tylko dobierz taki, żeby pasował do istniejącego otworu ;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/13 11:11 #436692

Edgar - dziękuję. 2 godziny szukania i dzwonienia i udało się dobrać terminal do otworu. Ufff! Kupione zapłacone, czekam na przesyłkę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/13 13:56 #436694

Wykorzystaj te co są albo daj cokolwiek byle miało te 2,5mm2 i było z miedzi bo w handlu (markety) można często spotkać druty miedziowane które faktycznie są z "amelinium". Z zewnątrz nie rozpoznasz dopóki nie skrobniesz nożykiem i wtedy pokazuje się biały metal. To najczęściej te poniżej 5 zł/m.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/13 15:50 #436696

1Ender napisał: Rob Roj - A jakże! Cisza w temacie.


www.audiostereo.pl/hi-end_k84.html - tu jeszcze się bawią kabelkami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Re:RE: Zabawa dźwiękiem i kablami :-D 2017/02/13 17:08 #436697

Noo, nie jeden legendarny wyczynowiec tam wyrósł choć spora część z nich zaczynała ... no skromnie delikatnie mówiąc, od allegrowego śmiecia który podlegał taaakim modyfikacjom, że hi-end jednym susem osiągali ... i prawdę mówiąc mam jakieś takie ... deja vu czy coś.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator