HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

High end dla mas 2017/01/06 04:42 #436290

Przez sen majaczący :) Ciekawi mnie pewna rzecz, czy ludzie ogólnie audio branży, dopuszczają do siebie myśl, że już za "moment" nastąpi zintegrowanie najwyższej jakości kompletnego toru audio, do postaci pojedynczego chipu (oczywiście oprócz głośników). Z czego wnioskuje? Oto kilka faktów:
1. Są tunery TV wielkości pendrajwa, jakość obrazu niemal doskonała, w zasadzie zależna już tylko od nadawcy i wyświetlacza.
2. Najnowsze technologie audio, a więc 768khz i więcej, 32bity i więcej, DSD, asynchroniczność, super dokładne zegary, ogólnie wszystko to co się dzieje w domenie cyfrowej, da się spokojnie zminiaturyzować bez utraty jakości, chyba każdy normalnie myślący się z tym zgodzi.
3. Stały postęp we wzmacniaczach clas D, a potrafią być naprawdę niewiarygodnie małe, zakładając moc typowo domową do 100W.
4. Standard USB 3.1, podobno maksymalne możliwe obciążenie to właśnie 100W, czyli teoretycznie wzmacniacz 2x50W klasy D pociągnie. W większości przypadków jest to moc wystarczająca.
Zapewne nie ja pierwszy kojarzę te fakty ze sobą, jak znam życie gdzieś na świecie pewnie trwają już intensywne prace nad cudownym chipem :), tylko kwestią czasu jest, gdy ujrzy światło dzienne.
Co z tego, można zapytać, ano to, że całe masy klocków audio podzielą niedługo los telewizorów kineskopowych, lampowych komputerów, magnetofonów i innych bezużytecznych dziś urządzeń, mających chyba jedynie wartość sentymentalną.
W związku z powyższym pytanie: Czy w to wierzycie? Czy mieści się wam w głowie, że kawalątek krzemu w obudowie z chińskiego plastiku wetknięty w usb, zagra podobnym dźwiękiem jak stos błyszczących wypasionych złotych klocków połączonych tkanymi z grafenu przewodami? Dla mnie to oczywiste, bo to tylko prąd, jego kształt, a kształt na szczęście daje się opisać matematycznie, a jakby człowiek nie dał rady, zawsze może to zrobić za niego sztuczna inteligencja ;) Technologia obecnie znajduje się na progu czegoś co nie bardzo mieści się w głowie, a to przecież dopiero początek...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:High end dla mas 2017/01/06 17:35 #436296

Nie. I jeżeli np. Marantz wycofa się z klasycznych wzmacniaczy, to sobie kupię PM11/14 i tak już u mnie zostanie :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:High end dla mas 2017/01/06 21:13 #436300

Na rynku masowych i tanich urządzeń - z pewnością. Przeważą wygoda, małe rozmiary i niższa cena, nawet kosztem jakiejś gorszej jakości. Natomiast czy znikną normalne urządzenia albo grono producentów się przerzedzi ? Niekoniecznie, wszak oni również mogą aplikować te układy w swoich urządzeniach dla zasobniejszych klientów w ładniejsze obudowy z dodatkowymi funkcjami i czymś tam jeszcze co odróżni ich od reszty. Dobrym przykładem na unifikację i to już dawno temu, były radiomagnetofony, gettoblastery, mini-wieże. Dziś, smartfony, które są zdolne wielu osobom zastąpić dowolne domowe urządzenie RTV z komputerem włącznie i jeszcze zadzwonić z niego można, choć to już rodzaj funkcji, gadżetu. Do telefonu posiadającego WiFi czyt BT (są jakieś bez ?) wystarczy dokupić kolumny aktywne z odbiornikiem jakiegoś sygnało-formatu i system gotowy. Już dziś mamy namiastkę w postaci sprzętu Meridiana z jego MQA. Jedna skrzynka (na razie duża ale to z czasem zapewne zostanie zredukowane do wielkości niewielkiego tabletu, dwie aktywne kolumny i mamy Hi-Resy.

A rewolucja dotyka już nawet firmy uważane za konserwatywne - NAD już nie produkuje wzmacniaczy w klasie A/B i wiele firm również przestanie.

Z kolumnami (głównie rozmiarem) tak łatwo chyba nie pójdzie, nawet zapowiadana rewolucja w postaci paneli NXT jakoś wygasła i nie widać jej w takiej skali jak zapowiadano, a miała być dosłownie wszędzie - laptopy, telewizory, smartfony.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:High end dla mas 2017/01/07 00:29 #436302

W urządzeniach audio, obok części cyfrowej jest jeszcze analogowa. Co z nią? "Zaczipować"?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"(...) zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść, par excellence, jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej."

Re:High end dla mas 2017/01/07 01:38 #436304

W klasie T czyli Tripath nie ma takiej analogowej części praktycznie do samego końca toru audio wzmacniacza, więc da się i to od dawna. Układy IcePower też do wielkich nie należą i tylko od B&O zależy kiedy wprowadzą zminiaturyzowana wersję, a potem kolejną jeszcze mniejszą. W miedzy czasie jakaś mało znana firma albo duży koncern typu NEC czy Toshiba lub jakiś specjalista od przetworników może wypuścić na rynek coś kompleksowego i zupełnie nowego, to raczej tylko kwestia czasu.

Podobnie sprawy się maja w komputerach - już od paru lat AMD oferuje procesory (np. A10) z wbudowaną kartą graficzną i to całkiem niezłą. Karty audio już od dawna są integralną częścią płyt głównych i tylko nieliczni kupują normalną dużą kartę audio.

Problemem nie jest tu zamknięcie wszystkiego w małej scalonej obudowie, problemem jest odprowadzenie ciepła z takiej obudowy. Blokuje nas stara dobra, choć przez wielu absolwentów techników (akurat byłem całkiem niezły B) ) i wyższych uczelni (tu już było gorzej :blush: ) znienawidzona, termodynamika.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:High end dla mas 2017/01/07 02:51 #436306

John 1.5 V napisał: Na rynku masowych i tanich urządzeń - z pewnością. Przeważą wygoda, małe rozmiary i niższa cena, nawet kosztem jakiejś gorszej jakości. Natomiast czy znikną normalne urządzenia albo grono producentów się przerzedzi ? Niekoniecznie, wszak oni również mogą aplikować te układy w swoich urządzeniach dla zasobniejszych klientów w ładniejsze obudowy z dodatkowymi funkcjami i czymś tam jeszcze co odróżni ich od reszty. Dobrym przykładem na unifikację i to już dawno temu, były radiomagnetofony, gettoblastery, mini-wieże. Dziś, smartfony, które są zdolne wielu osobom zastąpić dowolne domowe urządzenie RTV z komputerem włącznie i jeszcze zadzwonić z niego można, choć to już rodzaj funkcji, gadżetu. Do telefonu posiadającego WiFi czyt BT (są jakieś bez ?) wystarczy dokupić kolumny aktywne z odbiornikiem jakiegoś sygnało-formatu i system gotowy. Już dziś mamy namiastkę w postaci sprzętu Meridiana z jego MQA. Jedna skrzynka (na razie duża ale to z czasem zapewne zostanie zredukowane do wielkości niewielkiego tabletu, dwie aktywne kolumny i mamy Hi-Resy.
A rewolucja dotyka już nawet firmy uważane za konserwatywne - NAD już nie produkuje wzmacniaczy w klasie A/B i wiele firm również przestanie.
Z kolumnami (głównie rozmiarem) tak łatwo chyba nie pójdzie, nawet zapowiadana rewolucja w postaci paneli NXT jakoś wygasła i nie widać jej w takiej skali jak zapowiadano, a miała być dosłownie wszędzie - laptopy, telewizory, smartfony.

Postęp w przetwornikach dynamicznych zapewne nie doprowadzi do miniaturyzacji kolumn, zasada działania to uniemożliwia, chyba że ktoś odkryje sposób na wysokosprawne przetwarzanie energii elektrycznej w akustyczną. Ile to już lat NXT, pamiętam, jak widać nie tędy droga.
Rozpowszechnienie klasy D, przypomina nieco pojawienie się mp3. Dla miłośników wysokiej jakości był to krok do tyłu, dla mas używających marnej jakości kaset magnetofonów radia, jak najbardziej postęp. Plik muzyczny był jedynie słabą empetrójką, a dziś plik może zawierać autentyczną jakość studyjną. Podobnie Klasa D w roku 2020 to nie to samo co w 1990. Można się krzywić na myśl o nerwowej metodzie pompowania głośnika impulsami, ale to kwestia dopracowania. Z tego co zauważyłem krytykowana jest góra pasma. Wielu twierdzi, że to się tylko do basu nadaje, w sumie ciekawe, bo to oznacza że problemem nie jest impulsowa metoda, tylko zbyt niska częstotliwość kluczowania. Gdy powstaną nowe układy, częstotliwość wzrośnie, nagle okaże się że wyższa część pasma akustycznego też zostanie zregenerowana poprawnie. Skupiam się akurat na tym, bo ta zmiana we wzmacniaczach rozwiąże cały tabun problemów typowo analogowych, a zyskać można naprawdę wiele. Większą odporność na rosnącą lawinowo ilość zakłóceń. Ciężkie zasilacze pracujące na 50Hz można zastąpić bardzo małymi impulsowymi o wysokiej gęstości mocy, bez ryzyka pojawienia się niechcianych zakłóceń na zaciskach głośnika, w analogu tak łatwo nie jest. Znikną zawodne przełączniki potencjometry mechaniczne, odpowiedni bezstratny algorytm w cyfrze załatwi sprawę. Chłodzenie prawie zbędne, odpadają kolejne kilogramy kosztownych metali. Bardzo drogie specjalne komponenty o mozolnie dobieranych charakterystykach, nagle staną się zwyczajnie niepotrzebne, zacznie się liczyć już tylko szybkość przełączania tranzystorów, a tę można nadal zwiększać. Przy wyższych częstotliwościach przestaną być potrzebne kondensatory elektrolityczne, więc i trwałość, trzymanie wysokich parametrów stabilne w czasie.
Oczywiście taki chip można zamontować w pięknej obudowie i sprzedawać drożej. Ważne jest aby wysoka jakość zaistniała w oderwaniu od wyglądu, firmy, ceny, by stała się dostępna dla wszystkich, a dalszy ciąg rozsądzi rynek. Jak ktoś będzie koniecznie chciał uszlachetniony tv z kineskopem to pewnie znajdzie się i firma która taki wyprodukuje. ;)

John 1.5 V napisał: Problemem nie jest tu zamknięcie wszystkiego w małej scalonej obudowie, problemem jest odprowadzenie ciepła z takiej obudowy. Blokuje nas stara dobra, choć przez wielu absolwentów techników (akurat byłem całkiem niezły B) ) i wyższych uczelni (tu już było gorzej :blush: ) znienawidzona, termodynamika.

Można dodać blaszkę z oczkiem i auto ogranicznik mocy. Jak ktoś będzie chciał więcej mocy, dokręci sobie lepsze chłodzenie. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

High end dla mas 2017/01/07 19:19 #436311

Problem jest taki, że przeciętny użytkownik wcale nie marzy o Hi-Endzie co zapobiega skutecznie masowej produkcji takich sprzętów. Są to produkty raczej niszowe, a skoro tak, to jaki jest sens dla producenta , żeby były w przystępnej cenie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

GG 34320

High end dla mas 2017/01/08 00:54 #436315

alias27 napisał: Problem jest taki, że przeciętny użytkownik wcale nie marzy o Hi-Endzie co zapobiega skutecznie masowej produkcji takich sprzętów. Są to produkty raczej niszowe, a skoro tak, to jaki jest sens dla producenta , żeby były w przystępnej cenie?

Jeśli wyliczy sobie że tak mu się opłaca, to spoko, nie ma sensu. No ale skoro mało jest zainteresowanych to taki rynek szybko się nasyci. Chyba lepiej więc dotrzeć do mas z dobrym i tanim produktem, nawet jeśli o nim nie marzą, niż pozostać w kurczącym się interesie. Wystarczy zaglądnąć do serwisu aukcyjnego, jak pięknie schodzi sprzęt za grosze, wprost nieograniczone możliwości zbytu, reklama, hiend dla mas, i jazda. ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

High end dla mas 2017/01/08 16:30 #436316

nhifi napisał:

alias27 napisał: Problem jest taki, że przeciętny użytkownik wcale nie marzy o Hi-Endzie co zapobiega skutecznie masowej produkcji takich sprzętów. Są to produkty raczej niszowe, a skoro tak, to jaki jest sens dla producenta , żeby były w przystępnej cenie?

Jeśli wyliczy sobie że tak mu się opłaca, to spoko, nie ma sensu. No ale skoro mało jest zainteresowanych to taki rynek szybko się nasyci. Chyba lepiej więc dotrzeć do mas z dobrym i tanim produktem, nawet jeśli o nim nie marzą, niż pozostać w kurczącym się interesie. Wystarczy zaglądnąć do serwisu aukcyjnego, jak pięknie schodzi sprzęt za grosze, wprost nieograniczone możliwości zbytu, reklama, hiend dla mas, i jazda. ;)


A to się nie wyklucza?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"(...) zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść, par excellence, jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej."

High end dla mas 2017/01/08 20:28 #436318

smykus_starszy napisał: A to się nie wyklucza?


Dobre i tanie? Tak, na razie się wyklucza, póki trwa zabawa w analog. Procesory są uniwersalne i tanie, czy przetwarzają dane audio czy video, bez znaczenia, jeśli chodzi o koszt. Pozwoliłem sobie machnąć grafikę, która być może lepiej wyjaśni zagadnienie. ;)
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:High end dla mas 2017/01/09 10:22 #436321

Nośnik -> DAC -> Wzmacniacz -> Głośniki

I po co komplikować?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:High end dla mas 2017/01/09 11:19 #436322

Chipy, setki gigabajtów/sek transferu, światłowody nic nie wnoszą. Wiązanie USB 3.1 z audio to tylko bełkot marketingowy. Z jednej strony branża wszędzie krytykuje zasilanie z USB (np daców) ze względu na "słabą" jakość, a teraz 100W (może z laptopa?) chcą ciągnąc bezpośrednio z USB?
Zaraz ktoś wymyśli, że trzeba ten wzmacniacz klasy D podpiąć pod porządny zasilacz i całą miniaturyzację szlag trafi.

Największe wyzwanie HI-Fi to tor analogowy, a tutaj postęp jest najmniejszy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:High end dla mas 2017/01/09 22:38 #436325

Zasilanie z USB się nie sprawdza, bo we wzmacniaczach, DACach, nadal są stopnie analogowe.
( Chociaż jest sposób, już od dość dawna zasilam z kompa swój DAC. Specjalna przetwornica pracująca na czystym sinusie wysokiej częstotliwości i kilka niezależnych izolowanych galwanicznie wyjść do poszczególnych stopni, załatwia sprawę. Żadnych brumów, buczeń, czyściutko bez słyszalnych zakłóceń, i nie potrzeba ciężkich transformatorów, wielkich kondensatorów, kosztownych elementów. )
W cyfrówce zakłócenia są do opanowania, inaczej żaden komputer by nie działał. 3.1, nie wiem jak to będzie rozwiązane w przypadku laptopa, może jakieś rewolucyjne baterie. Zresztą nie każdy potrzebuje dużych mocy, na początek może być i 2x10W najwyższej jakości + wyjście na słuchawki, dla wielu starczy. W przypadku mniejszych źródeł, dodatkowy zasilacz oczywiście i tak będzie potrzebny, czy porządny? Niekoniecznie, wystarczy normalny o określonej wydajności, a niepożądane zmiany napięcia będzie kontrolował procesor, który zadba o przeniesienie każdego najdrobniejszego szczegółu muzyki, niezależnie od jakości zasilania, naprawdę da się to zrobić. Można nawet nauczyć procesor przewidywać zachowanie napięcia na głośniku, pętla nie musi działać z pewnym opóźnieniem jak w analogu, lecz z wyprzedzeniem. A gdyby jeszcze pętlą objąć i głośniki, to może i ze słabszych kolumn dało by się wyciągnąć lepszy dźwięk.

Laslo napisał: Największe wyzwanie HI-Fi to tor analogowy, a tutaj postęp jest najmniejszy.

Niektórzy usilnie chcą zatrzymać uciekający stary świat, ale nic z tego. ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:High end dla mas 2017/01/09 22:39 #436326

Rob Roy napisał: Nośnik -> DAC -> Wzmacniacz -> Głośniki
I po co komplikować?

Nadal korzystam z takiego rozwiązania :) To tylko na zewnątrz wydaje się proste, wewnątrz wiele DACów zaczyna przypominać ruski telewizor ;) Nie tędy droga.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:High end dla mas 2017/01/10 10:47 #436330

nhifi napisał: W przypadku mniejszych źródeł, dodatkowy zasilacz oczywiście i tak będzie potrzebny, czy porządny? Niekoniecznie, wystarczy normalny o określonej wydajności, a niepożądane zmiany napięcia będzie kontrolował procesor, który zadba o przeniesienie każdego najdrobniejszego szczegółu muzyki, niezależnie od jakości zasilania, naprawdę da się to zrobić. Można nawet nauczyć procesor przewidywać zachowanie napięcia na głośniku, pętla nie musi działać z pewnym opóźnieniem jak w analogu, lecz z wyprzedzeniem.


Taki procesor do kontroli niepożądanych zmian napięcia już jest, nazywa się "stabilizator napięcia". Lecz w przypadku szybkich i dużych zmian (na przykład potężne ŁUP!!! w głośnikach) taki stabilizator (a potem sam wzmacniacz) potrzebuje dużo energii dostarczonej w jak najkrótszym czasie, co zapewniają baterie kondensatorów we wzmakach.
A co do przewidywania zachowania głośnika z pętlą działającą z wyprzedzeniem (czyli sygnał do zapętlenia będzie brany z... przyszłości, tak?) to nie wiem jakby to miało wyglądać...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator