HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/01 20:37 #436105

Witam,
szczęśliwie już w domu. Dostałem zdjęcia zamówionego sprzętu, które wklejam poniżej.
Mam ostani moment by kupić lub się wycofać :).
Wzmacniacz Mk1 jestem na 90% zdecydowany "Pan od rotela" napisał:
"Witam ,
To wersja mkl nieco mniej chwalona niż następca" - "Mniej chwalona"? O co chodzi z tymi wersjami?
Całość 800 zł (wzmacniacz + Cd) to wydaje mi się korzystnie. Co Wy na to? "Ociec brać"?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 1Ender.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/01 23:17 #436108

Wersjami się nie przejmuj, firmy wprowadzają nowsze bo coś się musi dziać w interesie, inaczej ludzie zapominają, a tak przy okazji wymiany paru elementów i zmianie jakiegoś poddostawcy jest okazja przypomnieć ludziom o marce. Trochę w tym marketingu, trochę drobnych technikaliów.

Zdjęcia jak zdjęcia ale czy sprzęt działa, czy nie trzeszczą potencjometry, czy CD czyta wszystko, oryginały, CDRy i CDRy tzw. nadpalone do 82 minut ? Warto też zajrzeć do środka czy nikt zanadto nie grzebał i czy nie spoczywa na wszystkim warstwa kurzu (zwłaszcza zawilgoconego) która po włączeniu zrobi nam zwarcie. Jak Już sprzęt pojawi się w domu to ze względu na pogodę i wilgoć z powietrza która lubi się wykraplać na zimnych metalowych elementach, nie włączaj gratów od razu tylko postaw na godzinę, dwie niech się ogrzeją do temperatury pokojowej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/04 12:27 #436120

Sprawdź potencjometr volume/balance (jest współosiowy). W Rotelach miały tendencje do częstego padania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

"(...) zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść, par excellence, jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej."

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/04 19:48 #436123

Myślę, że warto rozważyć takie partnerki www.hi-fi.com.pl/forum/8-sprzedam/26937-dali-505.html#436119

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/07 11:23 #436133

Pierwsze testy i odsłuchy.
Dziękuję John, dziękuję Smykus.
Kupiłem kolumny Skan Akustik Pro 20 70w- Nominal Power, 4ohm, Pasmo 32-20000hz, Skuteczność 88dB /1W/ 1m tj. Phonar - grają bardzo czysto, bas jest tam gdzie powinien, czysta góra, ładny środek - za cenę 250 zł! To jak prezent gwiazdkowy :) Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne

CD - czyta zarówno płyty nagrywane jak i oryginalne. Czasem słyszalne jest przesterowanie na płytach oryginalnych - zastanawiam się czy to nie wina kabli. Podłączyłem jakieś stare "szroty" konektorki, które znalazłem w domu - zwykłe srebrne. Czy kupić nawe konektorki?

TV- podłaczony kablem jack - RCA (też jakieś starocie), po wielu testach najlepiej gra na gnieździe Tuner - złoconym. Tak zostawiłem. Muzyka z TV jako tako, filmy super. Za jakiś czas dokupię DAC - powinno być lepiej.

Kolumny- kiedyś kupowałem kable głośnikowe, więc podłączyłem nie wiem co to za firma "CABLETECH HIGH PROFESIONAL CCA SPEAKER CABLE" - kabelek koloru złoto-beżowego, transparentny, kabelek z czerwoną żyłką dałem do czarnego wtyku. Podłączyłem zwykłe "banany" - srebrne, do wzmaka, przewody głośnikowe - pocynowałem i przykręciłem do "bananów". Kolumny nie mają gniazd typu "banan" - zaciski. Zamówiłem też kabel miedziany YTDY 8x0,5mm z zamiarem podłączenia pod kolumny - 4 żyły na + 4 na minus. Przeczytałem na innym forum, że podobno super dźwięk.

Wzmacniacz- zauważyłem, że balance przy przekręceniu na prawo, prawa kolumna grała wyraźnie głośniej, natomiast przy ustawieniu na 0 obie kolumny grają z jednakową głośnością.

Gwarancja - na sprzęt mam pisemną gwarancję 14 dni. Wzmacniacz i RCD zaplombowane. Więc "nici" z zaglądania do środka. Sprzęt podobno wyczyszczony i zakonserwowany.

Zauważyłem też, że przy niektórych ustawieniach wzmacniacza słychać bylo trzaski i kolumny nie grały równo na obu kanałach - teraz to minęło. Sprzęt podłączyłem po ok. 6 godzinach od rozpakowania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/07 13:45 #436134

1Ender napisał: Czasem słyszalne jest przesterowanie na płytach oryginalnych - zastanawiam się czy to nie wina kabli.

Kable nie mają takich "mocy". To raczej przester zrobiony przez realizatora płyty i jest to rzecz wcale nie rzadko spotykana. Doskonałym przykładem mogą być płyty zespołów np. U2 czy RHCP.

1Ender napisał: Czy kupić nawe konektorki?

Tak, np. taki sklep.rms.pl/kabel-polaczeniowy-2xrca-2x...digital-d-2rr05-0-5m lub podobny. Tym digital się nie sugeruj to tylko nazwa modelu wtyczki.

1Ender napisał: ... po wielu testach najlepiej gra na gnieździe Tuner - złoconym.

Nie ma prawa tak być, każde gniazdo w RA-971 jest elektrycznie takie samo i warstewka złota niczego tu nie zmienia. Uległeś złudzeniu.

1Ender napisał: kabelek z czerwoną żyłką dałem do czarnego wtyku.

O ile wszędzie tak zrobiłeś (w kolumnach i wzmacniaczu) to może być ale z reguły to właśnie żyłę plusową oznacza się paskiem, a w przypadku zacisków kolorem czerwonym.

1Ender napisał: Zamówiłem też kabel miedziany YTDY 8x0,5mm z zamiarem podłączenia pod kolumny - 4 żyły na + 4 na minus. Przeczytałem na innym forum, że podobno super dźwięk.

Po co ? Do czego ten kabel ? Przecież to sygnałówka do alarmów i domofonów.

1Ender napisał: Wzmacniacz- zauważyłem, że balance przy przekręceniu na prawo, prawa kolumna grała wyraźnie głośniej, natomiast przy ustawieniu na 0 obie kolumny grają z jednakową głośnością.

Eee ... wydaje mi się, że balans właśnie do tego służy. Gałki obu kanałów powinny być wyrównane - skręć obie maksymalnie w lewo, tzn. chwyć jedną (tą bliżej wzmacniacza) przekręć w lewo do końca, a potem drugą.

1Ender napisał: Wzmacniacz i RCD zaplombowane. Więc "nici" z zaglądania do środka. Sprzęt podobno wyczyszczony i zakonserwowany.

To jakim cudem są zaplombowane ? Kupiłeś to od prywatnej osoby czy jakiegoś komisu ? Zrób no zdjęcie tej "plomby".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/07 15:12 #436135

Balance - Na lewym kanale gra ciszej niż na prawym kanale, po ustawieniu na zero - grają równo - może niezbyt jasno się wyraziłem. Czy tak powinno być?
Jeszcze 3 sprawy.
Czy jakość "bananów" ma wpływ na dźwięk np. zwykłe metalowe, a trochę lepsze pozłacane lub cynowane?
Czy jakość kabla głośnikowego ma wiekszy wpływ na poprawę dźwięku, niż konektory?
Co warto poprawić w kolumnach, by uzyskać lepszy dźwięk, przestrzeń - wymienić kable, uszczelnić połączenia ścianek kolumn silikonem lub akrylem, wymienić kondensatory coś jeszcze co mogę zrobić samemu?

Sprzęt kupiłem od firmy. Dają gwarancje od 14 dni do 6 miesięcy.

Aha - czym czyścić wzmacniacz i cd oraz kolumny - mam piankę do lcd ?? Można tym?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 1Ender.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/08 09:50 #436139

Jakość bananów ma znaczenia bardziej mechaniczne, a dopiero potem elektryczne, bo kiedy wtyk jest byle jaki, rdzewieje i zaczyna być luźny i kabel zacznie z niego wyłazić to i sygnał może nam zacząć trzeszczeć przy każdym poruszeniu czy nawet zanikać. Dlatego warto kupić coś solidnego co zapewni pewny kontakt, trwałe mocowanie kabla i nie będzie korodował (złoto).

Kilka propozycji poniżej których nie warto kupować niczego.
www.sklep.monster.pl/WT-BANAN-6ST-VITALC...(4,36428,46384).aspx
www.sklep.monster.pl/WT-BANAN-KOLUMNOWY-...(4,36428,46389).aspx
www.sklep.monster.pl/WT-BANAN-VITALCO-ZL...(4,36428,46396).aspx

Vitalco robi bardzo przyzwoite wtyczki, poza tym jeszcze np. Rean, Amphenol, Neutrik.
Specjalnie podałem linki do zwykłego sklepu elektronicznego bo takie wtyczki najtaniej dostaniesz właśnie tam, a nie na allegro (koszty wysyłki) czy w sklepach audio czy nawet w supermarketach audio/video.

Zmiany wprowadzane przez kable to niuanse, często nie do wyłapania, zwłaszcza na poziomie sprzętu budżetowego i kolumn za 250 zł. To są kwestie które w ogóle nie powinny Cię zajmować bo nawet najlepszym kablem nie nadgonisz tego co spieprzą kolumny, ich ustawienie i warunki akustyczne pokoju. Na temat wpływu wtyczek ... wybacz ale to już czary mary i ich producenci podobnie jak producenci kabli wciskają ludziom kit. Skup się na tym, żeby połączenie było solidne.

Poprawiać w kolumnach ? Dźwiękowo nic nie poprawisz ale może warto zerknąć do środka i wymienić przewody bo mogą po tylu latach się rozlatywać, polutować od nowa połączenia w zwrotnicy i kable przy głośnikach, wywalić wsuwki jeśli są. Jeśli masz zaciskowe terminale to od biedy mogą być jednak pamiętam, że zazwyczaj ciężko wcisnąć do nich kabel 2,5mm2 i ja bym wymienił na terminale do bananów. np. takie:
www.sklep.monster.pl/GN-LABORATOR-2mm-RE...(4,36237,31920).aspx
www.sklep.monster.pl/GN-BANAN-CJP-2001G(4,36237,11182).aspx
www.sklep.monster.pl/GN-LAB-BANAN-ZLOTE-...(4,36237,43556).aspx

Od biedy można się jeszcze pokusić o wymianę kondensatorów elektrolitycznych o ile takie są w zwrotnicy. To stara konstrukcja i możliwe, że takie tam włożyli. Spotkałem się też z kolumnami które miały bardzo szczątkową zwrotnicę, a w zasadzie jej brak i były to właśnie tanie, przywiezione z Niemiec kolumny, więc się nie zdziw jak zobaczysz samotny kondensator przylutowany bezpośrednio do głośnika.

A pokrętło balansu to w ogóle jest zbędne i właściwie nie wiem po jaką cholerę to jeszcze montują, chyba z przyzwyczajenia bo w domu do niczego to potrzebne nie jest.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/08 18:01 #436144

John 1.5 V - chętnie bym się dobrał do środka kolumn, ale primo nie wiem jak to zrobić - porobiłbym zdjęcia.
Dlaczego takie drogie kolumny u Niemców? - patrz niżej.

John 1.5 V napisał: Zmiany wprowadzane przez kable to niuanse, często nie do wyłapania, zwłaszcza na poziomie sprzętu budżetowego i kolumn za 250 zł.


Kolumny, które kupiłem stoją na niemieckim e-bay 849 Euro!!?? Więc gościu, który je sprzedawał kompletnie się nie znał. Dostał w prezencie od rodziców.
www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/scan...y/514226658-172-1907

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 1Ender.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/09 10:07 #436149

1Ender napisał: ... chętnie bym się dobrał do środka kolumn, ale primo nie wiem jak to zrobić.

A cóż w tym trudnego, przecież masz swobodny dostęp do wszystkich wkrętów.

1Ender napisał: Dlaczego takie drogie kolumny u Niemców?

Może są w idealnym stanie albo po renowacji, a Twoje nie. Ceny na rynku wtórnym są czasem mocno rozstrzelone, zdarzają się bardzo tanie okazje, a czasem dziwnie drogie. Nie można ocenić aktualnej wartości czegoś po zaledwie jednej aukcji z ebay.de. Kolumny pochodzą z czasów kiedy Phonar nazywał się Scan-Acoustic czyli sprzed roku 1983, czyli mają lekko licząc co najmniej 33 lata albo więcej. To dla kolumn sporo, dla skrzynki, zawieszenia głośnika, kondensatorów. A wracając do ceny to z jednej strony może być bardzo niska bo to stary grat, a z drugiej wysoka bo to "biały kruk" nieistniejącej już firmy. Dorobienie "ideologi" w świecie hifi jest niestety podstawowym czynnikiem kształtującym cenę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/09 18:31 #436150

John 1.5 V napisał:

1Ender napisał: ... chętnie bym się dobrał do środka kolumn, ale primo nie wiem jak to zrobić.

A cóż w tym trudnego, przecież masz swobodny dostęp do wszystkich wkrętów.


U
Konstrukcja klejona. Zrobiona dość solidnie, tylna ścianka grubości ok. 8mm, boczne i przednie jeszcze grubsze. W środku świeże luty, grube kable ok. 4-6mm. Na "macanego" nie wyczułem żadnych drucików czy też beczułkowatych kształtów pod "kłębowiskiem" białej otuliny. Kolumny grają zaskakująco dobrze jak na tak prostą konstrukcję.
Dźwięk odrywa się od kolumn, średnica wyraźnie wyczuwalna, góra jak u rotela słychać żele, bas punktowy szybki lub mięsisty i głęboki, zależny od repertuaru. Nie zauważyłem żadnych opóźnień basu - wszystko w punkt. Czytałem też, że przy bardzo drogich konstrukcjach za kilkadziesiąt tysięcy zwrotnica też bywa szczątkowa.

1Ender napisał: Dlaczego takie drogie kolumny u Niemców?

Może są w idealnym stanie albo po renowacji, a Twoje nie. Ceny na rynku wtórnym są czasem mocno rozstrzelone, zdarzają się bardzo tanie okazje, a czasem dziwnie drogie. Nie można ocenić aktualnej wartości czegoś po zaledwie jednej aukcji z ebay.de. Kolumny pochodzą z czasów kiedy Phonar nazywał się Scan-Acoustic czyli sprzed roku 1983, czyli mają lekko licząc co najmniej 33 lata albo więcej. To dla kolumn sporo, dla skrzynki, zawieszenia głośnika, kondensatorów. A wracając do ceny to z jednej strony może być bardzo niska bo to stary grat, a z drugiej wysoka bo to "biały kruk" nieistniejącej już firmy. Dorobienie "ideologi" w świecie hifi jest niestety podstawowym czynnikiem kształtującym cenę.[/quote]

To trafił mi się "biały kruk" za bardzo okazyjną cenę, te z aukcji wyglądają bardzo podobnie i nie było napisane nic o
renowacji. Tyle, że jest właścicielem i to,że kupił w salonie audio. Skrzynki w bardzo dobrym stanie jak na te lata, zawieszenia głośnika średnio-niskotonowego w stanie idealnym - gumowe. Kopułki głośników również, żadnych "wgniotek", maskownice również stan idealny. Czego chcieć więcej za taką cenę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 1Ender.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/11 11:20 #436151

RCD 951 - padł!! John, znalazłem Twój wątek o wymianie lasera, nestety nie wszystkie zdjęcia się wyświetlają... :(

www.hi-fi.com.pl/forum/6-diy/19445-rotel...asera-kss-213-c.html

Do faceta już napisałem, ciekawe co zaproponuje, a swoją drogą mam w nosie jego gwarancję i te jego plomby. Mam jeszcze 14 dni ustawowo na zwrot sprzętu i chęć zrobienia zdjęć środka. Skoro wystawił tak krótką gwarancję to wiedział jaki "szajs" sprzedaje. Na inne sprzęty ten sprzedawca daje po 6 miesięcy gwarancji. Ciekawe co mi napisze.

John, z racji, że masz w tym temacie duże doświadczenie - co radzisz?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/11 11:34 #436152

W użeraniu się ze sprzedawcami - żadnego.

Co znaczy, że padł ? Nie włącza się czy nie czyta płyt ? Jeśli tylko nie czyta to wymieniłbym laser i po sprawie.

W wolnej chwili powstawiam jeszcze raz zdjęcia (chyba jeszcze je mam), pewnie przy przenosinach na nowy serwer część się zapodziała. Laser możesz wymienić sam albo daj komuś kto jest ogarnięty w temacie, ostatecznie możesz też wysłać go do mnie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/11 12:24 #436153

John 1.5 V napisał: W użeraniu się ze sprzedawcami - żadnego.
Co znaczy, że padł ? Nie włącza się czy nie czyta płyt ? Jeśli tylko nie czyta to wymieniłbym laser i po sprawie.
W wolnej chwili powstawiam jeszcze raz zdjęcia (chyba jeszcze je mam), pewnie przy przenosinach na nowy serwer część się zapodziała. Laser możesz wymienić sam albo daj komuś kto jest ogarnięty w temacie, ostatecznie możesz też wysłać go do mnie.

Bardzo Ci dziękuję, objawy:
włącza się, czyta i przerywa, pauza, i znów czyta, i przerywa, i znowu pauza. Słychać "cykanie".Odsłuchiwałem na nowej płycie bez rys.
Raczej będę próbował sam wymienić cały transport z laserem. Jest dużo ofert sprzedaży KSS 213 CCM, jednak zastanawia mnie, dlaczego na nowe oryginalne części Sony, dają tylko 6 miesięcy gwarancji. Ustawowo w Uni jest gwarancja 24 miesiące, chyba że czegoś nie wiem. Pisałeś, że kupiłeś w nowy napęd z transportem w Krakowie - sprawdziłem ten sklep - nie sprzedają prywatnym osobą. A ile dostałeś gwarancji na napęd?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez 1Ender.

Rotel Ra971 Mk1 + Rcd951 - zdjęcia -John "spojrzyj ino" 2016/12/11 20:19 #436154

A może po prostu jest brudny ? Zorganizuj kilka kropel izopropanolu, wacik do czyszczenia uszu i śrubokręt.

1Ender napisał: ... sprawdziłem ten sklep - nie sprzedają prywatnym osobą.

Jak to nie sprzedają ? :blink:
Schodzisz schodkami na dół, mówisz "Dzień dobry, poproszę KSS 213C", płacisz i wychodzisz.

Kupowałem tam tak dwa razy i jeszcze kiedyś posłałem inną osobę bo sam nie mogłem podjechać. W sumie kupiłem 3 lasery, dwa Philipsowskie VAM-y do Technicsów i właśnie soniaka do mojego Rotela.

O gwarancje nie pytałem bo jakimś fuksem nigdy mi się nic nie spierniczyło w czasie jej trwania. 213-tka to bardzo popularny model, więc dostaniesz go gdziekolwiek.

Nie bardzo mi się widzi aby aby na każdy produkt było dwa lata. Za duża różnorodność i specyfika różnych urządzeń, poza tym pamiętaj, że to nie jest produkowane w UE i nie jest to produkt markowy, tylko OEM-owy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator