HFM

artykulylista3

 

Vivid Giya G1 Spirit

news012017 001
Firma Vivid Audio opracowała nową wersję flagowego modelu Giya G1. Zgodnie z zamysłem konstruktora, Laurence’a Dickiego, Spirit ma być jeszcze lepszy od poprzednika, głównie w zakresie basu, choć nie tylko.

Jak mówi Dickie, przetworniki basowe użyte w mniejszych zestawach G2 i G3 były wyposażone w układy napędowe nieproporcjonalnie duże w stosunku do objętości komór. Niewykluczone jednak, że właśnie dzięki temu przewymiarowaniu udało się uzyskać obfity, łagodny, a zarazem świetnie kontrolowany bas. Bazując na tej obserwacji, konstruktor postanowił się przekonać, czy metoda sprawdzi się również w znacznie większych Giyach G1. W tym celu zbudowano nowy przetwornik basowy C225-100. Cewka wydłużyła się o połowę, a jej średnica wzrosła z 76 mm do 100 mm. W ślad za tym wydłużono szczelinę magnetyczną. Nowy driver może pracować z liniowym wychyleniem większym o 30 % od poprzednika. Jest też dwa razy bardziej wytrzymały na temperaturę, w związku z czym może przyjąć dwukrotnie wyższą moc.

Niemal dwa razy większy niż w G1 jest też neodymowy magnes, a całość utrzymuje nowo opracowany kosz. Powiększenie magnesu wymusiło zmianę projektu obudowy. Woofery były dotąd lokowane na bocznych ściankach, naprzeciw siebie, co pozwalało uzyskać mocny i czysty bas przy utrzymaniu wąskiej ścianki przedniej. Nowe głośniki urosły i do starej obudowy już się nie mieściły. Trzeba więc było zaprojektować nową. Przy okazji estetykę flagowca dopasowano do reszty serii Giya. Niejako przy okazji zmieniono kilka detali. Wprowadzono dłuższy i szerszy port rezonansowy i zastosowano, wytwarzane przy użyciu obrabiarek CNC, kompozytowe wzmocnienia, usztywniające konstrukcję od wewnątrz. Oprócz zmiany wooferów i obudowy zmodyfikowano średniotonowy przetwornik C125.

Zoptymalizowano kształt membrany, a na jej obrzeżu zamocowano pierścień z włókien węglowych. W efekcie udało się odsunąć rezonans z 4,3 kHz do 10,5 kHz. Podobne rozwiązanie Vivid stosował wcześniej w kopułce D50, której rezonans przesunął się daleko poza granicę pasma akustycznego. Istotne oddalenie punktu, w którym średniotonowiec zaczyna „dzwonić”, pozwala konstruktorowi stosować filtry o łagodniejszym spadku. To z kolei przekłada się na wygładzenie charakterystyki i korzystnie wpływa na zachowanie fazowe układu. Istotna zmiana parametrów wymusiła przebudowę reszty przetwornika. Nowej membranie towarzyszy teraz 75-mm cewka, nowy magnes i kosz. Giya 1 Spirit jest fabrycznie wyposażona we wbudowaną zwrotnicę. Dla najbardziej wymagających przewidziano zwrotnicę zewnętrzną. Podłącza się ją za pomocą profesjonalnego złącza NL8. Można też jej nie podłączać i rozdzielać sygnał w procesorze, takim jak Trinnov Altitude 32. Ale to już zabawa dla najbardziej zaawansowanych i doświadczonych.

Referencyjne Vivid Audio Giya 1 Spirit są od niedawna dostępne w Polsce. Dystrybutor ustalił cenę na 303000 zł. Opcjonalna zewnętrzna zwrotnica wymaga dopłaty 12900 zł