HFM

artykulylista3

 

Xavian Premio

news0920166 003Xavian ukończył prace nad kolejnymi głośnikami. Premio to spory zestaw podstawkowy, należący do serii Natura.

Dwudrożny i dwugłośnikowy monitor ma obudowę typu bas-refleks. Oba przetworniki noszą oznaczenie „AudioBarletta”, co oznacza, że zostały wykonane przez renomowanych producentów według specyfikacji Xaviana. Konstruktor otrzymuje w ten sposób to, czego potrzebuje, a przy okazji ucina pokusę kopiowania. Wprawni majsterkowicze znajdą seryjne odpowiedniki driverów, ale nawet jeśli pod wieloma względami będą one podobne, to szczegóły sprawią, że nie będą takie same. A jak nie od dziś wiadomo, diabeł tkwi właśnie w owych szczegółach i „podobny” nie znaczy „identyczny”. Tony niskie i średnie obsługuje 17,5-cm stożek z impregnowaną membraną papierową i miękką kopułką przeciwpyłową. Układ napędowy tworzą 50-mm cewka oraz magnes z miedzianym pierścieniem. Kosz jest odlewany z metali lekkich, a membranę przystosowano do pracy z dużym wychyleniem, co okaże się pomocne w wytwarzaniu wysokich ciśnień akustycznych.

news0920166 004

Za górę pasma odpowiada 29-mm kopułka tekstylna. Jej cewkę nawinięto płaskim drutem aluminiowym, a w układzie magnetycznym znów użyto miedzianego pierścienia. Za membraną znajduje się labiryntowa komora wygaszająca promieniowaną do tyłu energię. Zwrotnica dzieli pasmo przy 2490 Hz i została złożona z podzespołów Mundorfa. W firmowej nomenklaturze jest określana mianem „Fase Zero”, co zapewne ma podkreślać brak niepożądanych przesunięć fazowych. Stolarka to od lat atut Xaviana. Obudowę Premio wykonano z litego drewna orzechowego o grubości 23 mm, a do ścianek przymocowano od wewnątrz dużą ilość wytłumienia z mat bitumicznych. Do podłączenia przewodów służy pojedyncza para terminali, także sygnowanych logiem Xaviana. Premio to propozycja z wyższej półki cenowej, jednak według deklaracji producenta ma zapewnić jakość zbliżoną do szczytowego modelu Orfeo w bardziej przystępnej cenie. Ponadto Premio powinny się okazać łatwiejsze w ustawieniu i konfiguracji ze wzmacniaczami. Szczeliny bas-refleksu umieszczono z przodu, dzięki czemu odległość od tylnej ściany nie będzie krytyczna dla zachowania równowagi tonalnej. W porównaniu do modelu flagowego wzrosła także efektywność – z bardzo niskiej 85 dB/2,83 V do… niskiej: 87 dB/2,83 V.

Nadal więc należy się liczyć z faktem, że do wysterowania będzie potrzebny solidny wzmacniacz. Xavian zaleca moce z przedziału 50-300 W. Jeżeli chodzi o pozostałe parametry, to impedancja nominalna wynosi 8 omów, a pasmo przenoszenia: 36 Hz – 30 kHz (-3 dB). Monitor waży słuszne 13 kilo i ma wymiary 39/23/28 cm (w/s/g). Xavian Premio wchodzi do sprzedaży w Polsce we wrześniu.

Dystrybutor ustalił cenę na 17490 zł za parę.