HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Cary Audio AiOS

news07082017 003

 W katalogu Cary Audio pojawiło się urządzenie, które łączy funkcje odtwarzacza strumieniowego oraz wzmacniacza, i to bynajmniej nie lampowego. Amerykańska firma, jeszcze nie tak dawno kojarzona z tradycyjną techniką próżniową, coraz śmielej poczyna sobie w świecie półprzewodników i nowoczesnych technologii.

AiOS to kompaktowy system muzyczny. Tranzystorowy wzmacniacz pracuje w klasie AB i dysponuje mocą 150 W. Część cyfrowa została wyposażona w dekoder formatu MQA. Przypomnijmy, że to skrót od „Master Quality Authenticated”. Technologię opracowała firma Meridian. Polega ona na takim kodowaniu sygnału cyfrowego, aby uzyskać możliwie najwyższą jakość bez kompresji, a na dodatek – przy umiarkowanej przepływności bitowej. Plik MQA zawiera zapis w normalnym liniowym trybie PCM. Ujęto w nim również informacje o częstotliwościach ponadakustycznych, a więc znajdujących się powyżej 20 kHz. Żeby w pełni wykorzystać zalety rozwiązania, potrzebny jest element kodujący przy zapisie oraz dekoder przy odczytywaniu. Jako że podstawą pliku jest sygnał akustyczny, zapisany w powszechnie zrozumiałym formacie PCM, zostanie on odczytany nawet przez sprzęt nie dekodujący MQA. Wyższość brzmieniową zauważymy jednak dopiero po odkodowaniu informacji dodatkowych. Najpopularniejszym w tej chwili źródłem plików MQA jest sekcja Masters serwisu Tidal. Cary AiOS nie tylko dekoduje MQA, ale też wykonuje 16-krotne nadpróbkowanie. Oznacza to, że bez względu na oryginalną częstotliwość próbkowania pliku MQA, AiOS podnosi częstotliwość do 705,6 kHz lub 768 kHz i dopiero tak przygotowany sygnał poddaje konwersji.

Ponadto urządzenie strumieniuje i odtwarza PCM do 32 bitów/384 kHz (wav aż do 768 kHz) oraz DSD do 512. Po podłączeniu do domowej sieci (za pomocą wi-fi lub Ethernetu) można strumieniować muzykę z komputerów lub dysków sieciowych, korzystając z połączeń UPnP, DLNA i SMB „plug and play”. Obsługiwane są również serwisy streamingowe Spotify, Tidal (w tym oczywiście Masters), vTuner i inne. Dla tych, którzy nie czują się pewnie w konfiguracji domowej sieci, AiOS oferuje odtwarzanie z kart SD, wsuwanych do gniazda z przodu urządzenia. Można też używać pendrive’ów i dysków USB z plikami muzycznymi. Przeznaczono dla nich trzy gniazda USB typu A na tylnej ściance. Można z nich korzystać bez połączenia z internetem i komputerem. AiOS-a wyposażono w odbiornik Blue- tooth aptX, dzięki czemu łatwo będzie przesłać pliki muzyczne z telefonu czy tabletu. Ma również wbudowany nadajnik Bluetooth, więc może wysyłać dźwięk z wybranych źródeł do odbiorników takich jak słuchawki czy głośniki przenośne. W urządzeniu znajdziemy liczne wejścia i wyjścia analogowe oraz cyfrowe, włączając w to wyjście subwooferowe i wyjście z przedwzmacniacza. Wygląd AiOS-a można dopasować do własnych upodobań. Naciśnięcie jednego guzika zmienia kolor podświetlenia przycisków oraz wyświetlacza LCD (razem lub osobno) na jeden z sześciu ustawionych fabrycznie. Można też dopasować kolor samodzielnie, wybierając go z całego spektrum widzialnego. Zmienić można także aluminiowe panele boczne. Są dostępne w eleganckiej szarości oraz w pięciu innych kolorach. Możliwości i elastyczność AiOS-a naprawdę robią wrażenie. Urządzenie jest już dostępne w Polsce.

Dystrybutor ustalił cenę na 12600 zł.