HFM

artykulylista3

 

Acoustical Systems

news052017 013

Od niedawna w Polsce są dostępne produkty Acoustical Systems. Firma zaczynała w 1998 roku jako sprzedawca lamp NOS.
Od 2010 koncentruje się wyłącznie na projektowaniu i wytwarzaniu akcesoriów ramofonowych najwyższej klasy. Wszystkie produkty Acoustical Systems są w całości produkowane i montowane w Niemczech. Wąska specjalizacja pozwala skierować całą uwagę konstruktora na cyzelowanie szczegółów, które przy rozbudowanej ofercie mogłyby zostać pominięte. Acoustical Systems oferuje ramiona, wkładki, a także akcesoria, przydatne zarówno przy eksploatacji, jak i ustawianiu gramofonu. Własnością intelektualną głównego inżyniera projektu jest tangencjonalna krzywa styczna Uni-Din, stosowana w narzędziach do ustawiania pozycji wkładki Smart- Tractor i Uni-Protractor. Ponadto firma oferuje narzędzie The SmartStylus do szybkiej regulacji azymutu, SRA i VTA (w ciągu 3-5 minut, bez wielogodzinnych badań mikroskopem). Konstrukcja ramion Acoustical Systems pozwala ustawić SRA, VTA, azymut, prędkość opadania oraz kąt mocowania główki, przy czym VTA można zmieniać w locie. Ramiona są zrównoważone bocznie. Ich rurki wykonuje się z kompozytu tytanu i węgla, a przeciwwagę – z odpornego na rezonanse węglika wolframu HD18.

Płaszczyzna łożyska jest precyzyjnie poziomowana – niezależnie od podstawy ramienia i gramofonu. Do okablowania wewnętrznego wykorzystuje się przewody licowe z wyjątkowo czystego srebra 5N w cienkiej izolacji teflonowej. We wkładkach typu MC zastosowano srebrne cewki. Celem projektanta było uzyskanie zalet brzmieniowych, właściwych najlepszym magnetofonom szpulowym. Korpusy wykonuje się z litego bloczka wyjątkowo wytrzymałego stopu tytanu Timet 1100.

Do miejscowego wytłumienia używany jest płyn, co ma się przekładać na wybitną zdolność transferu energii. Firma proponuje rozwiązania bezkompromisowe, można by rzec: ekstremalne, i adekwatnie je wycenia. Ramię Aquilar w tańszej wersji wykończenia (czarny albo srebrny mat) kosztuje 34300 zł, a wyższe Axiom – 69300 zł. Najtańsza wkładka to Archon za 12200 zł; najdroższa – Palladian za 39000 zł. Akcesoria są o wiele bardziej przystępne. Headshell Achre i docisk Helos wyceniono na 2440 zł (oczywiście każdy z nich osobno). Wspomniany SmartTractor to wydatek 2190 zł, a SmartStylus – 520 zł.