HFM

artykulylista3

 

Ayon CD-35

news042017 011

 Ayon opracował referencyjny odtwarzacz płyt. CD-35 czyta nie tylko krążki CD, ale również SACD.

Właściciel Ayona, Gerhard Hirt, twierdzi, że odczyt SACD jest w CD-35 niejako produktem ubocznym. Zastosowany przetwornik AKM obsługuje bowiem sygnały PCM o granicznych parametrach 32 bity/768 kHz oraz DSD 256. W tej sytuacji rozszerzenie funkcjonalności o odczyt SACD wydawało się oczywiste. W opcjonalnej wersji Signature montowany jest procesor DSP, wykonujący zaawansowaną konwersję PCM z płyt CD do DSD. Układ, a zapewne także napęd, pochodzą z austriackiej firmy StreamUnlimited. W tym samym kraju siedzibę ma Ayon, więc łatwo się domyślić, że obie firmy współpracowały w czasie testów poprzedzających komercjalizację rozwiązania. Bazując na opracowaniu StreamUnlimited, Ayon zaprojektował swój flagowy odtwarzacz całkowicie od podstaw, nie przenosząc do niego rozwiązań z dotychczasowych modeli 3sx i 5x. Prace nad nowym flagowcem trwały około trzech lat. Firma deklaruje, że CD-35 jest najlepszym ze wszystkich dotychczas produkowanych przez nią odtwarzaczy CD. CD-35 jest top-loaderem, wyposażonym w charakterystyczny dla Ayona akrylowy krążek dociskowy. W zasilaniu wykorzystano dwa transformatory z rdzeniem R, osobno dla sekcji cyfrowej i analogowej, oraz dławik i lampę prostowniczą dla stopnia analogowego. W stopniu wyjściowym, w klasie A, pracują podwójne triody 6N30 i 5687 – razem cztery. Tor symetryczny i niesymetryczny są prowadzone osobno. Nie zastosowano sprzężenia zwrotnego. Żywotność lamp przedłuża układ miękkiego startu. Wejścia cyfrowe: koaksjalne RCA i BNC, AES/EBU (XLR), I2S, USB oraz 3 x BNC dla DSD pozwalają podłączyć zewnętrzne źródła sygnału i wykorzystać odtwarzacz w roli przetwornika c/a (np. dla odtwarzacza strumieniowego, dekodera TV satelitarnej czy konsoli gier).

Nad dokładnością konwersji czuwa wbudowany generator zegarowy o bardzo niskim poziomie jittera. Przewidziano jedno wyjście cyfrowe – koaksjalne RCA. Sygnał analogowy jest dostępny na złączach XLR oraz RCA. Mogą one pracować w trybie stałym albo zmiennym, z napięciem nominalnym 2,5 V albo 5 V. Regulacja głośności odbywa się w części analogowej, więc nie należy się obawiać utraty rozdzielczości. CD-35 występuje w trzech wersjach: Standard, Preamp oraz Signature. Modułowa budowa pozwala modyfikować urządzenie w trakcie eksploatacji, o ile pojawi się interesujący nas upgrade. Standard jest wersją bazową. Preamp ma dodatkowo trzy wejścia liniowe i bardziej rozbudowaną regulację głośności. Signature zawiera drobne modyfikacje zasilacza, sprzęgające kondensatory Mundorf Silver/Gold oraz wspomniany procesor do konwersji DSP i upsamplujący sygnał do DSD 256 (4 x DSD). Jak na urządzenie ze szczytu katalogu Ayon CD-35 nie wydaje się szczególnie drogi.

Wersję Standard wyceniono na 32900 zł, a Signature na 39900 zł. Rozszerzenie opcji podstawowej o funkcje przedwzmacniacza (Preamp) wymaga dopłaty 2200 zł.