HFM

artykulylista3

 

Odświeżony Gauder

news032017 007

Gauder Akustik odświeżył serię Ceramic. Jakiś czas temu wersji MkII doczekała się szczytowa Berlina RC7. Teraz przyszła kolej na modele Vescova i Cassiano.

Z zewnątrz dotychczasowa i nowa wersja są nie do odróżnienia. Zmiany zaszły w budowie wewnętrznej i obejmują głównie strojenie zwrotnicy. Producent zapewnia jednak, że wprowadził także kilka innych usprawnień. Pryncypia konstrukcji pozostały niezmienne. Oba modele są kolumnami podłogowymi, zbudowanymi w całości w oparciu o przetworniki Accutona. Środek i dół pasma reprodukują stożki ceramiczne, ze wzglądu na kruchość membrany chowane za charakterystyczną siateczką. W przypadku tonów wysokich, do wyboru jest tweeter ceramiczny albo diamentowy (za dopłatą). Podobnie jak w pozostałych modelach Gaudera, pasmo rozdzielają filtry o bardzo stromym zboczu 50 dB na oktawę. Mniejsza Vescova MkII to układ dwuipółdrożny, trzygłośnikowy. Dolny woofer pracuje tylko w najniższym zakresie, do 130 Hz.

Efektywność przetwarzania basu wspomaga wentylowana od spodu komora. Aby uniknąć podbarwień tonów średnich, drugi woofer umieszczono w obudowie zamkniętej. Pokrywa on pasmo aż do 3200 Hz. Tam do akcji wkracza tweeter, który w przypadku wersji diamentowej sięga 80 kHz. Vescova MkII została wyposażona w regulowane kolce oraz komorę przystosowaną do wypełnienia piaskiem. Zastosowano pojedyncze terminale WBT oraz zworkę do regulacji natężenia basu.

Do wyboru są trzy położenia: neutralne oraz +/- 1,5 dB. Dzięki nim można delikatnie „podstroić” charakterystykę i dopasować ją do warunków akustycznych pomieszczenia. Cassiano MkII powstały według bardzo podobnej receptury, z tym że w ich przypadku mamy do czynienia z pełnym układem trójdrożnym. Za bas odpowiadają dwa głośniki ceramiczne, pracujące w obudowie wentylowanej od spodu. Dla średnicy przeznaczono osobny przetwornik. Znów można wybrać rodzaj kopułki wysokotonowej.

 

Ceny wersji MkII pozostają takie same jak modeli podstawowych. Vescova MkII kosztuje 36500 zł, a Cassiano MkII – 58900zł za standardowe wykończenie i ceramiczny tweeter. Gauder oferuje upgrade starszych kolumn do nowej specyfikacji. Wiąże się to jednak z koniecznością odesłania ich do fabryki w Niemczech.

news032017 008