HFM

artykulyskrot3

Hegel Röst

news122016 010
Hegel opracował kolejny wzmacniacz zintegrowany. Inspirację dla nazwy Röst mogła stanowić norweska wyspa, położona w archipelagu Lofoty i znana z walorów krajobrazowych. Mogło to być także szwedzkie słowo „głos”.

 

 Niezależnie od źródła nazwy, nowy Hegel opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach norweskiej firmy i łączy światy analogowy i cyfrowy. Układy analogowe bazują na konstrukcji wzmacniacza H360, ale mają niższą moc: 75 W. Z integry H160 zaczerpnięto natomiast konwerter cyfrowo-analogowy oraz firmową technikę regeneracji częstotliwości zegara. Oprócz tego wdrożono też kilka usprawnień, które mają się przyczynić do uzyskania dźwięku możliwie wysokiej jakości. Zastosowano nową wersję firmowego układu SoundEngine, który minimalizuje zniekształcenia skrośne. Reaguje szybciej od wcześniejszych wersji, dzięki czemu jego działanie jest bardziej efektywne. Nowe tranzystory wyjściowe są szybsze i wydajniejsze od stosowanych dotychczas. Według zapewnień producenta, mogą też dostarczyć o połowę więcej prądu.

news122016 011

Spadła impedancja wyjściowa układu, a co za tym idzie – wzrósł współczynnik tłumienia. W tym przypadku wynosi on aż 2000, co pozwala oczekiwać bardzo dobrej kontroli pracy głośników, zwłaszcza niskotonowych.
Stopień wejściowy zbudowano w oparciu o dobierane tranzystory FET, a do regulacji głośności wykorzystuje się precyzyjne układy ze sprzętu pomiarowego.


Obudowę wykonano ze stali i aluminium i pomalowano na biało. Aluminiowe są także pokrętła. Wyświetlacz OLED świeci białym światłem. W wyposażeniu Rösta znajduje się solidny aluminiowy pilot, ale sterowanie może się też odbywać poprzez domową sieć.
Röst ma fabrycznie zainstalowane oprogramowanie Control4, które ułatwia łączenie go z systemami inteligentnego domu. Sterowanie IP jest w pełni otwarte i pozwala łączyć wzmacniacz z systemami automatyki takimi jak Crestron czy Savant.
Wzmacniacz wyposażono w trzy wejścia analogowe – jedno XLR i dwa RCA – oraz sześć cyfrowych: koncentryczne RCA, trzy optyczne, USB typu B oraz Ethernet, służący do połączenia z siecią i sterowania, ale także strumieniowania muzyki. Sygnał wyprowadza analogowe wyjście RCA, do którego można podłączyć aktywny subwoofer albo dodatkową końcówkę mocy. Przewidziano także wyjście słuchawkowe.


Hegel Röst jest dostępny tylko w kolorze białym. Do sprzedaży trafił pod koniec listopada. Dystrybutor ustalił cenę na 10990 zł.