HFM

artykulyskrot3

Cyrus One

news112016 010Na wystawie High End 2016 w Monachium Cyrus prezentował premierowo bogato wyposażony wzmacniacz One. W zasadzie to nie tylko wzmacniacz, bo urządzenie realizuje o wiele więcej funkcji.

Cyrus One to stereofoniczny kombajn o dużej zdolności sterowania kolumnami. W trakcie prezentacji w Monachium uwagę zwiedzających zwracał fakt, że to zgrabne, kompaktowe urządzenie bez trudu steruje high-endowymi zestawami Marten Design Miles 5, kosztującymi niebagatelne 12300 euro. Było to możliwe dzięki wydajnym końcówkom mocy, pracującym w klasie D oraz układowi SID, który rozpoznaje impedancję obciążenia i automatycznie dopasowuje do niej parametry wzmacniacza. Dzięki temu Cyrus One jest kompatybilny z większością kolumn i pozwala tworzyć połączenia, nazwijmy to, nieoczywiste.

Cyrus nie kupuje gotowych modułów wzmacniających u zewnętrznych dostawców, ale od lat inwestuje w opra- cowanie własnej topologii. W One zastosowano trzecią generację autorskiego układu i mimo że pracuje on w klasie D, efekt brzmieniowy okazał się naprawdę dobry. Pomogła w tym bez wątpienia rezygnacja z impulsowego zasilacza. Zamiast niego Brytyjczycy wykorzystali tradycyjny układ liniowy, oparty na dużym transformatorze toroidalnym, z którego wyprowadzono jedenaście oddzielnych obwodów, obsługujących poszczególne sekcje. Z takiego połączenia uzyskano 100 watów na kanał. Jak się okazuje, wystarczająco kalorycznych, by sprostać wymaganiom Martenów. Poza wydajną końcówką mocy One został wyposażony w wiele użytecznych funkcji. Ma wbudowany preamp słuchawkowy, pracujący w klasie AB i przystosowany do pracy z wymagającymi nausznikami. Przewodowo można podłączyć cztery źródła liniowe oraz gramofon z wkładką MM (wszystkie RCA). Bezprzewodowo – przesłać sygnał ze smartfonu, tabletu czy innego plikograja, korzystając z transmisji Blue- tooth aptX. Wyjście pre-out umożliwia podłączenie aktywnego subwoofera albo dodatkowej końcówki mocy i zasilanie kolumn w bi-ampingu. Pomyślano nawet o przelotce AV, dzięki której można w bardzo łatwy sposób zintegrować system stereo z kinem domowym. Podwójne terminale kolumnowe ułatwiają bi-wiring. Dołączony w standardzie pilot może sterować głośnością i przełączaniem wejść, ale także regulacją jasności białych LED-ów. Przewidziano także możliwość aktualizacji oprogramowania, jeżeli nowsze wersje pojawią się w przyszłości. Ważące zaledwie 5,6 kg urządzenie mieści się w podłużnej obudowie o wymiarach 8,5/22/39 cm (w/s/g). Cyrus One jest już dostępny w Polsce.

Dystrybutor ustalił cenę na 4190 zł.