HFM

artykulyskrot3

Arcam FMJ AVR390

news112016 006Arcam uzupełnił ofertę amplitunerów wielokanałowych modelem w relatywnie przystępnej cenie. AVR390 nie należy z pewnością do urządzeń tanich, ale ponoć niewiele ustępuje swoim droższym odpowiednikom pod względem jakości dźwięku i wyposażenia.

Zaletą najnowszych projektów jest możliwość skorzystania z najświeższych osiągnięć. AVR390 wyposażono w zaawansowany system kalibracji parametrów Dirac Research. Daje on możliwość dopasowania dźwięku do warunków akustycznych konkretnego pomieszczenia. Ponadto urządzenie wyposażono w de- koder Dolby Atmos, który lokalizuje efekty przestrzenne nie tylko wokół słuchacza, ale także nad jego głową. Umówmy się jednak: poza wyjątkowo zaawansowanymi systemami kina domowego, kosztującymi krocie, jest to funkcja potrzebna jak rybie rower. Jeżeli spora część użytkowników ma problem z umieszczeniem kolumn za plecami, to kto zechce przykleić je do sufitu? Atmos to łabędzi śpiew systemów Dol- by przeznaczonych na rynek amatorski. Powiedzmy sobie szczerze: zawracanie głowy. Amerykański koncern albo nie zrozumiał, że kino domowe się przeżyło jak przeżytek, a stereo wraca w wielkim stylu (by sparafrazować słynne zdanie z „Pulp Fiction”), albo ma nadzieję, że jeszcze choć na chwilę pobudzi ten rynek. W takim kontekście Atmos pełniłby rolę defibrylatora.

Jednak akcja serca masowego kina domowego nieuchronnie słabnie i w końcu ustanie, ponieważ odbiorcom proponuje nadmiar komplikacji i nadmiar głoś- ników. Na domiar złego do stworzenia pełnej instalacji 7.1.4 potrzebny jest jeszcze czterokanałowy wzmacniacz mocy, a to oznacza również nadmiar wydatków. Na szczęście, bez dodatkowych końcówek i głośników amplituner Arcama także wygeneruje wiarygodne efekty surround. Może w nieco skromniejszych systemach 5.1 i 7.1, ale w tej klasie cenowej to w zupełności wystarczy. Urządzenie wyposażono w łącze HDMI 2.0a, przez które można przesłać sygnał HDCP2.2 4K oraz 3D. Wbudowane tunery odbierają radio FM, DAB i DAB+, a gniazdo sieciowe zapewnia dostęp do nieograniczonej liczby rozgłośni internetowych oraz serwisów streamingowych. Przez USB można odtwarzać muzykę z urządzeń prze- nośnych. AVR390 dysponuje mocą 7 x 60 W. Za- instalowano w nim siedem wejść i trzy wyjścia HDMI, w tym kompatybilne z Audio Return Channel i drugą strefą. Cyfrowy sygnał audio można przesłać do czterech wejść RCA i dwóch toslinków. Do dyspozycji jest też sześć analogowych wejść RCA, uniwersalny minijack 3,5 mm, USB i Ethernet. Wyjścia audio to pre-amp 7.1.4 (12 RCA) i druga strefa (stereo RCA). Amplituner jest też kompatybilny ze Spotify Connect. Arcamem można sterować dołączonym w standardzie pilotem, przez sieć Ethernet, a także przez aplikację iOS MusicLife.

AVR390 jest już dostępny w Polsce. Kosztuje 9990 zł.